DİYARBAKIR – Ankara merkezli operasyonda kadınların gözaltına alınmasının protesto edildiği açıklamada,  “İktidarların faşizmini kadınlar yıkacak. Bu siyasi operasyonlarla asla sonuç alamayacaksınız” denildi.

Amed’de kadınlar, Ankara merkezli yapılan operasyonda kadınların gözaltına alınmasına karşı Eğitim Sen Amed 1 Nolu Şube önünde açıklama yaptı. “Kadın mücadelesi engellenemez” pankartın açıldığı açıklamaya Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy ve çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada kadınlar sık sık, “Jin jiyan azadi” sloganlarını attı.

‘KADIN MÜCADELESİ YARGILANAMAZ’

Kurdistan’da Kürt kadınlarının her gün ev baskınlarıyla gözaltına alındığını belirten Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, “Bütün bunların karşısında biz hak ve özgürlük mücadelemizden, savaş karşıtı mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Sokaklar da bizim, yaşam da bizim, bizi bu tür baskı politikalarıyla yıldıramazsınız. Kadın mücadelesi yargılanamaz. Örgütlü mücadelemiz 40 yıllık bir mücadeledir. Bunu sürdürmek bizim boynumuzun borcudur” dedi.

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, iktidarın kadınlardan ve kadın mücadelesinden korktuğunu çok iyi bildiklerini söyledi. İktidarın kadın katliamları, savaş politikalarıyla ve bu tarz siyasi operasyonlarla çırpındığını kaydeden Aydeniz, “İktidar bu tarz yönelimlerle, politikalarla, iktidarını, bekasını ayakta tutmanın çabası içerisindedir. Bundan dolayı savaş ve tecrit politikalarını, gözaltılarını, kayyım politikalarını her gün artırıp baskıya dönüştürüyor. Sindirme politikası olarak devam ettiriyor bunu en çok da kadınlar üzerinde yapıyor. Çünkü onlar da kadınların asla mücadelesinden vazgeçmeyeceğini biliyor. Kadınlar savaş ve tecrit politikalarına asla evet demeyecek. Kadınlar devlet şiddetine karşı alanları asla terk etmeyecek ve boş bırakmayacak. Bundan kaynaklı saldırılarını her gün artırıyor. Kadınların inşa etmek istediği eşit yaşam mücadelesi olan korkularını çok iyi biliyoruz. Her gün tecavüze, katliama karşı karşıya kalırken iktidar ne hikmetse siyasi operasyonlarını devam ettirmekte. Bu da kadın mücadelesinden ne kadar korktuğunun göstergesidir. Kadınlar şimdiye kadar bütün bu politikalara karşı nasıl sessiz kalmadılarsa, mücadelelerine devam ettilerse, örgütlemeden ve eşit yaşamdan vazgeçmedilerse asla geri adım atmadık atmayacağız” diye konuştu.

‘SONUÇ ALAMAYACAKSINIZ’

25 Kasım’dan hemen sonra böyle bir gözaltı operasyonun yapılmasının dikkat çekici olduğunu ifade eden Aydeniz, “Bu erkek devlet şiddetinin göstergesidir. Amed’den, Kürdistan’dan Kürt kadınları olarak ifade ediyoruz; Asla boyun eğmeyecek. Kürt kadınları TJA’ya sonuna kadar sahip çıkacak. Her zaman örgütlü mücadelemizden, eşbaşkanlığından, eşit temsiliyetten, İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmeyeceğiz. Bütün dünyada evrenselleşen jin jiyan azadi sloganının felsefesine sahip olan biz Kürt kadınları asla bu felsefeden vazgeçmeyeceğiz. Bu felsefenin yaratmış olduğu birlikte yaşamı, özgürlüğü, eşitliği her yerde büyüteceğiz. Ayrıca iktidarın kirli politikalarının arkasına sığınan muhalefete de sesleniyorum; Buna sessiz kalmak bu politikalara sahip çıkmaktır. İktidarların faşizmini kadınlar yıkacak. Bu siyasi operasyonlarla asla sonuç alamayacaksınız. Arkadaşlarımızın, yoldaşlarımızın sonuna kadar yanındayız” ifadelerini kullandı.  

Açıklama yapılan konuşmaların ardından “Jin jiyan azadi” sloganı ve oturma eylemiyle sona erdi.

( Kaynak: Yazılı haber Mezopotamya Haber Ajansı  )

Editör: Haber Merkezi