İSTANBUL - Meme kanseri tedavisinde güncel yöntemlerden bahseden Dr. Ceylan Fatma Ceylan, erken teşhisin önemli olduğunu söyledi. 

Kadın Zamanı Derneği, Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında “Meme kanserine farkındalık yaratmak” üzerine söyleşi düzenledi. Kadın Zamanı Derneği’nde yapılan söyleşiye, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Jineloji Kadın Dergisi’nin yanı sıra çok sayıda kadın katılırken Dr. Ceylan Fatma Ceylan ve Sevgi Telci, konuşmacı olarak yer aldı.   

‘ERKEN TANI ÖNEMLİ’

Söyleşide tedavilerde güncel yöntemler ve erken tedavinin önemine dikkat çeken Ceylan, meme kanserine dair hazırladıkları slaytlarla kadınları aylık meme muayenesinin nasıl yapılacağına dair bilgilendirmelerde bulundu. Meme kanserinin her kadının bilmesi gereken bir hastalık olduğunu vurgulayan Ceylan, “Memedeki tümör en yavaş gelişen tümörlerden bir tanesi ancak belli bir aşamayı geçtikten sonra hızı alamıyorsunuz. Bu sebeple erken teşhis ve erken dönemdeki tedavi çok önemli” dedi.

MEME KANSERİNE NEDEN OLAN RİSKLER

Meme kanserinin kadınlar arasında en fazla görülen kanser türü olduğunu vurgulayan Ceylan, kadınların memenin anatomik yapısını tanıması ve bilmesinin önemli olduğunu söyledi. Meme kanserinin yüzde 10'un genden geldiğini ve o genlere sahip olan kadınların meme kanseri olma riskinin daha fazla olduğunu belirten Ceylan, meme kanserine neden olan risklere dikkat çekerek, “40 üstü kişilerde, akrabada meme kanseri olan, ailede yumurtalık ve kalın bağırsak kanseri olan kişiler ve  12 yaş öncesi regl olan kişilerde daha fazla risk faktörü var” ifadelerini kullandı.

PSİKOLOJİK DESTEK ÖNEMLİ

Söyleşide daha önce meme kanseri geçirmiş ve tedavi olan Sevgi Telci, yaşadığı deneyimlerini aktardı. Meme kanseri tedavisinde psikolojik desteğin çok önemli olduğunu vurgulayan Telci, “Meme kanserinde öncelikle doktor seçiminin çok önemli olduğunu ama en önemlisini psikolojik destek olduğunu dile getirdi. Telci, “Aile, eş ve akrabaların desteği önemlidir ama en önemlisi tedavi sürecinde stresten uzak durmak, sigara içmekten uzak durmak gerekir. Tüm kadınların meme kanserinde karşı farkındalık için bilgilendirilmesi önemli “dedi.   

Editör: Hamza Özkan