Arzu Kızılkaya

AMED- DBB kayyımı, DTSO Başkanı Mehmet Kaya’nın, hafif raylı sistem için ödeneklerin reddedildiği yönündeki açıklamasını yalanladı. DTSO kayyımı belgelerle yalanladı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) dün gerçekleştirdiği 2023 yılı Oda faaliyetlerini değerlendirme toplantısında konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, kentte hafif raylı sistemle ilgili 2023 yılında 642 milyon ödenek geldiğini fakat bu ödeneklerin hiçbirinin projeye ayrılmadığını açıklamıştı.

Kaya'nın bu sözlerinin kamuoyu oluşturması ardından kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, konuya ilişkin açıklama yaptı. Söz konusu durumun “asılsız” olduğunu ileri süren kayyım, "Bazı basın yayın organlarında Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya'nın açıklamalarına dayanılarak verilen haberlerde; Ulaştırma Bakanlığı'nın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine Hafifi Raylı Sistem için para gönderdiği, gönderilen ödeneğin kullanılmayarak geri gönderildiği veya başka amaçla kullanıldığı bilgisi asılsız ve gerçek dışıdır" açıklamasında bulundu.

KAYYIM BELEGELERLE YALANLANDI

Belediyenin açıklamasına karşı DTSO sanal medya hesabından belgeler paylaşarak,  "Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın Yatırım Programı kapsamında Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından; 2017-2023 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Dağkapı – Hastane Hafif Raylı Sistem hattı için ayrılan ödenekler ektedir" ifadelerine yer verdi.

ORC'den Ankara için yeni anket ORC'den Ankara için yeni anket

Resmi belgelerin Kaya’nın açıklamalarını doğrular nitelikte olduğu görüldü.

Editör: Hamza Özkan