DİYARBAKIR ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- DTSO Bilim Eğitim Vakfı tarafından Karacadağ Kalkınma Ajansı ve AB Gençlik ve Değişim Derneği işbirliğinde yürütülecek olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın program otoritesi olduğu İnsan Kaynakları Operasyonel Programı kapsamında desteklenen Dijital Tasarım Sektörlerinde NEET’lerin istihdamı Projesi başladı.

Toplam bütçesi 315.000,00 euro olan proje için Mayıs 2023’de sözleşme imzalanmıştı. 01 Ağustos 2023 tarihinde başlayan proje öncelikle yerelde işbirliği sağlanacak kurumlar ile paylaşıldı. Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü, SGK İl Müdürlüğü, Yenişehir Halk Eğitim Müdürlüğü, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve AB Gençlik ve Değişim Derneği’nin katılım sağladığı proje danışma kurulu toplantısı ile projenin startı verildi.

150 Genç Yeni Nesil Mesleklerde İstihdam Edilecek

DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Korkmaz, “AB destekli projenin süresi 12 ay boyunca 150 gence animasyon, sinema, web tasarım, grafik tasarım alanlarında eğitim vereceğiz. 4 aylık eğitimden sonra 4 ay boyunca iş bulma süreçlerini destekleyeceğiz. Hedefimiz 150 gencimizi nitelikli eğitim programlarından yararlandırarak istihdama katmak.” Şeklinde konuştu.

Korkmaz, Ağustos ayı içinde eğitimler için başvuruları alarak, mülakatları yapacaklarını, Eylül ayında eğitim programlarını başlatacaklarını ifade ederek, “eğitimlere katılan her gencimize 8 ay süresince destek vereceğiz. İstihdama katılmaları için yerelde 300 firmamız ile birebir görüşmeler yaparak, gençlerimizin işletmeler ile eşleştirilmesini sağlayacağız.” Dedi.

Korkmaz, seçilen eğitim programlarından mezun gençler için özel sektörden talepler aldıklarını, becerilerini geliştiren gençlerin rahatlıkla Diyarbakır veya farklı merkezlerde istihdama katılabileceklerini belirtti. Korkmaz projenin Diyarbakır Sanayi Mektebi bünyesinde uygulanacağını, eğitim programlarından yararlanmak isteyen gençlerin ve eğitim vermek isteyen eğitmenlerin, uzmanların Sanayi Mektebi’nden detaylı bilgi alabileceğini belirterek sözlerini tamamladı.

Editör: Hamza Özkan