HABER MERKEZİ - WMO, son zamanlarda artan hava sıcaklıklarına ilişkin dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), bir açıklama yayımlayarak kuzey yarımküredeki sıcak hava dalgasının bu hafta yoğunlaşmasıyla birlikte gece sıcaklıklarının artacağı ve bunun da kalp krizi ve ölüm riskini artıracağı uyarısında bulundu.

Geceleri riskli

WMO açıklamasında “Dikkatlerin çoğu gündüz maksimum sıcaklıklara odaklanırken, özellikle savunmasız nüfus için en büyük sağlık riski gece sıcaklıklarından kaynaklanıyor” ifadelerine yer verdi. Sıcak hava dalgasının henüz erken aşamada olduğu, Kuzey Amerika, Asya, Kuzey Afrika ve Akdeniz’de sıcaklıkların günde 40 santigrat (C) derecenin üzerine daha fazla çıkabileceği konusunda uyaran WMO, bunun gece sıcaklıklarının bazı bölgelerde 30 C dereceyi bulması anlamına geldiğine işaret etti.

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler

Öte yandan yüksek sıcaklıklar Güney Avrupa’da yaygın orman yangını alarmlarına ve sağlık uyarılarına neden oldu. İspanya’nın Aemet hava durumu ajansı, sıcak hava dalgasının bu hafta “Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin büyük bir bölümünü etkileyeceğini” söyledi. Sıcaklıklar ülkenin güney kesimlerinde 42 C derecenin üzerine çıkabilecek. İspanya’nın La Palma adasında cumartesi günü başlayan orman yangınında yaklaşık 4 bin 600 hektarlık alan ve 20 kadar ev ve bina yandı. Yunanistan’da sıcaklar nedeniyle kuruyan çam ormanlarında yangınlar büyük zarara neden oldu. İtalya’da sağlık yetkilileri, Roma’nın 18 Temmuz Salı günü 42 C derecelik yüksek sıcaklıklara hazırlandığı için sıcaklık uyarılarını yoğunlaştırdı. Kimi ülkelerde hastanelere acil vakalarla ilgilenmek üzere ısı istasyonları kurulması çağrıları yapıldı.

Fransa, Almanya ve Polonya’nın da aralarında bulunduğu diğer ülkelerin de önümüzdeki birkaç gün içinde aşırı sıcaklarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunuldu.

Editör: Hamza Özkan