ANKARA - Dünya Şiir Antolojisi’nde Türkiye’den aralarında Bayram Balcı’nın da bulunduğu 8 şairin ikişer şiirleri de yer aldı. 

Dünyanın 65 farklı ülkesinden 210 şairin şiirlerinin yer aldığı Dünya Şiiri Antolojisi’nde  (Atunis Galaxy Anthology 2024) Türkiye'den 8 şairin şiirleri de yer aldı. Genel Yayın Yönetmenliğini Belçika'da yaşayan Arnavut şair yazar Agron Shele üstlendiği Atunis Galaxy Anthology antolojisi, Demer Press tarafından yayınlandı.

Antolojinin editörlüğünü ise dünyanın farklı ülkelerinden yazar ve şairler yaptı.

TÜRKİYE’DEN 8 ŞAİR YER ALDI 

Dünyanın hemen her ülkesinden şairlerin şiirlerinin yer aldığı antolojide Türkiye'den şairler Bayram Balcı, Tozan Alkan, Gülten Doğruyol İncesu, Nisa Leyla, Nevin Koçoğlu, Nurbani Kablan, Önder Çolakoğlu ve Şeref Bilsel’in de ikişer şiirleri yer aldı. 

‘ŞAİRLER BÜYÜLÜ DÜŞÜNCEYİ KULLANIR’

Şairler özgeçmişlerinin de yer aldığı antolojide Şair Agron Shele, Hollandalı şair Hannie Rouwele, dünyanın tanınmış yayınevlerinden AABS Yayınevi'nin Kurucusu Sunita Paul ve İtalya’nın tanınmış şairlerinden Claudia Piccinno'nun da birer sunum yazısı bulunuyor. İtalyan şair Claudia Piccinno, sunum yazısında günümüzde dünya şairlerinin istisnalar dışında boyun eğmediklerini hatırlatıyor. Piccinno sunumunda antoloji hakkında şunları ifade etti: "Bu antolojideki şairlere ütopik ve devrimci bir güç bahşedilmiştir, günlük gerçekliğe uyum sağlamak için büyülü düşünceyi kullanırlar, geçmiş nesillerin tanıklığını bu şiire dokurlar ve içinde yaşadıkları sosyal, ekonomik ve çevresel istikrarsızlığın haritasını çıkarıyorlar."

Editör: Hamza Özkan