CENEVRE - Dünya Tıp Birliği (WMA) Başkanı Dr. Osahon Enabulele, Dr. Ayşe Uğurlu'ya yönelik cezai ve idari işlemlerin durdurulmasını talep etti. 

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Bölümü’nde görevli Dr. Ayşe Uğurlu, 2020 yılında adil yargılanma talebiyle açlık grevi yapan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sağlık durumlarına ilişkin sağlık meslek örgütlerinin düzenlediği basın açıklamasına Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi olarak katılması nedeniyle açığa alındı. Ardından Dr. Uğurlu, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “devlet memurluğundan çıkarma” istemiyle Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Uğurlu hakkında ayrıca “terör propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma da başlatıldı. 

Konuya ilişkin bir açıklama yapan WMA Başkanı Dr. Osahon Enabulele, "Uluslararası etik standartlar, doktorların mahkumları onurlu bir şekilde tedavi etmelerini, onların özerkliğine saygı göstermelerini ve işkenceye eşdeğer uygulamalardan kaçınmalarını gerektirir" dedi. Enabulele, Dr. Uğurlu'nun bu etik değerlere uygun hareket ettiğini vurgulayarak, Türk yetkililerin hemen tüm işlemleri durdurması gerektiğini belirtti. 

Enabulele, Türk yetkililerinden Dr. Ayşe Uğurlu'ya yönelik tüm cezai ve idari işlemleri derhal durdurmasını ve doktorlara yönelik tacizi sona erdirmesi çağrısında bulundu.

MA / Rüştü Demirkaya

Editör: Hamza Özkan