AMED – Sendikanın temsilcilik şubesinin açılışında konuşan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu’nun duruşmasına katılım çağrısı yaptı.  

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle Amed'de temsilcilik şubesinin açılışını gerçekleştirdi. Amed'in Bajare Nû (Yenişehir) ilçesine bağlı Ofis semtinde bulunan Sanat Sokağı'nda yapılan açılışa Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, Türk –İş bölge temsilcisi, yerel gazete temsilcileri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde

Açılışta konuşan TGS Sekreteri Banu Tuna, kadınların medyadaki temsilliyetinin azlığına değindi. Tuna, ”Burası başta kadın gazeteciler olmak üzere bütün gazetecilerin evidir. Biz Türkiye’de yayın yapan gazetelerin, televizyon kanallarının nüvelerine baktık ve kelimenin tam anlamıyla kadının adının olmadığı bir kez daha üzülerek fark ettik. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde özelikle kadın gazetecilerin duruşuna dikkat çekmek istiyorum. Kadın gazeteciler mesleğin yönetici pozisyonunda maalesef kendilerine yer bulamıyorlar. Umarım bu tablo değişir. Buranın buna vesile olmasını diliyorum” diye belirtti.

MÜFTÜOĞLU’NUN DURUŞMASINA KATILIM ÇAĞRISI 

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “Bugün sizlerle birlikte yeni adresimizin açılışını yapıyoruz. Evet bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ama ne yazık ki gazeteciler açısından koşullar o kadar zor ki bir kutlamayı uzun yıllardır yapamıyoruz.  Maalesef gazetecilik son yıllarda, hem mesleki hem de basın özgürlüğü anlamında büyük bir kıskaç altında. Son yılarda medyanın yüzde 90’ı iktidarın kontrolüne geçmiş. Maalesef basın özgürlüğünden bahsedemediğimiz bir noktadayız. Bugün 14 meslektaşımız Türkiye’nin çeşitli cezaevlerinde özgürlüklerinden mahrum durumdalar, bunlardan biri de DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu.  Yakinen tanıdığımız birisi 18 Ocak’ta onun da duruşması var. Buradan bir kez daha onun duruşmasında meslektaşlarımızı dayanışmaya çağırıyorum. Biz 10 Ocak’ı 10 Ocak yapmak için mücadeleye devam etmek zorundayız” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/229565