RIHA - Artan enflasyonun satışlarını yarı yarıya düşürdüğünü belirten Riha’daki isot satıcıları, geçen yıl 180 TL olan kilo fiyatının bu yıl 320 TL’ye yükseldiğini aktararak, yetkililerin bu duruma çözüm bulmasını istedi. 

AKP-MHP iktidarının tecrit ve savaş politikaları yaşamın her alanına yansırken, ekonomik krizi de derinleştiriyor. Artan enflasyon yurttaşların alım gücünü iyiden iyiye düşürüyor, girdi maliyetleri küçük esnafı daralmaya götürüyor. 

Krizden nasibini alan geçim kaynaklarından biri de sofraların vazgeçilmezi isot. Özellikle Riha’da temel geçim kaynaklarından biri olan isota diğer yıllara oranla rağbet azaldı. Haşimye Meydanı Çarşısı’ndaki isot satıcıları, krizden kaynaklı kuru biberin ticaretinde ciddi bir düşüş olduğunu belirtti.

KRİZ İSOTU DA VURDU

Çarşının 15 yıllık esnafı Mehmet Reşat Çetin, sattıkları ürünün yerini dolduramadıklarını vurguladı. Alım gücünün düştüğünü sözlerine ekleyen Çetin, "Eskiden insanlar alış verişe geldiklerinde 5 kilo isot alıyorsa, şimdi yarım kilo alıyor. Bunun tek nedeni ise ekonomik kriz. Çünkü fiyatlar çok yükseldi. Fiyatlar düşerse esnaf da halk da rahatlar. Eğer bu durum düzelmezse esnaflığı bırakmak zorunda kalacağım. İşçilik ile de geçinemem, ne yapacağım bilmiyorum. Geçinmek çok zor oldu” diye belirtti. 

FİYATLAR SÜREKLİ ARTIYOR 

Ekonomiye güven azaldı Ekonomiye güven azaldı

Esnaflardan Müslüm Çiftçi da, ekonomik krizin yansımalarına dair şunları belirtti: “3 yıldır ciddi bir ekonomik kriz söz konusu. Her geçen gün fiyatlar artıyor, insanlar artık hiçbir şey alamıyor. Bu durum en fazla da esnafı etkiliyor. Her geçen gün durum kötüye gidiyor. İnsanlar pahalılıktan dolayı bize tepki gösteriyor ancak bunun sebebi biz değiliz. Girdiler yükseldiği için bu fiyatlar yükseliyor.” 

SATIŞLAR YARIYA İNDİ

Bir başka esnaf Seyfettin Satın, artık satış yapamadıklarını vurguladı. Fiyatların ikiye katladığını söyleyen Satın, “İnsanların alım gücü düştü. Artık her şeyin yarısı alınıyor. Bu durum bizi de etkiliyor. Kazanç yarıya indi. Bu durumun düzelmesi için vergilerin yarıya indirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

ÇÖZÜM YOLU BULUNMALI 

Esnaflardan Mustafa Çetin, geçen yıl 180 TL olan isotun fiyatının bu sene 320 TL’ye yükseldiğini aktardı. Artıştan dolayı insanların alım gücünün kalmadığının altını çizen Çetin, “Her şey çok pahalı, insanlar artık bir şey alamıyor” dedi. 

Yaşanan krize çözüm bulunmasını isteyen esnaflardan Mehmet Güçlüoğlu ise, “Alım gücünün düşmesi nedeniyle bizde çok etkileniyoruz. Ekonomik kriz düzelir, pahalılık düşerse halkın da alım gücü artar” ifadelerini kullandı.  

MA / Mahmut Altıntaş

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/239998