ANKARA- Emek ve Özgürlük İttifakı, seçimlerin ardından yaptıkları ilk toplantıda ortak mücadele kararlılığının açığa çıktığını belirterek, “İttifakı oluşturan her bileşenin bir seçim muhasebesi yapması gerektiği tespitinde bulunduk” dedi.

Emek ve Özgürlük İttifakı seçimlerden sonraki ilk toplantısını gerçekleştirmek üzere Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nde bir araya  geldi. Partilerin eş genel başkanları ve başkanlarının katılmadığı koordinasyon toplantısında HDP, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) temsilcileri yer aldı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada,  14 Mayıs parlamento ve 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine ilişkin durumun ele alındığı kaydedildi.

‘İTTİFAKLA OLUŞTURULACAK SEÇİM MUHASEBESİ’

 “İttifakımızın varlık sebebi olan emekçilere ve halklarımıza olan sorumluluğumuzun bilinciyle hem seçim sürecine hem de seçim sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmeleri yaptık” denilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Emek ve Özgürlük İttifakı’nın her bir bileşeni kendi değerlendirmelerini ittifakımızın diğer bileşenleriyle paylaştı. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak seçimlerden hedeflediğimiz sonuçları alamadığımızı açık yüreklilikle ortaya koyduk. Bundan sonraki süreçte eleştiri ve özeleştiri mekanizmalarını işleterek, bu dönemi bütün boyutlarıyla ele almak, tartışmak ve bundan gerekli sonuçları çıkarmak için İttifakı oluşturan her bileşenin bir seçim muhasebesi yapması gerektiği tespitinde bulunduk.

ORTAK MÜCADELE VURGUSU

Toplantımızda bir kez daha ortak toplumsal mücadelenin önemine dair güçlü bir irade açığa çıktı. Bu temelde Emek ve Özgürlük İttifakı olarak halkların, ezilenlerin ortak mücadelesinin kıymetli olduğunu güçlü bir şekilde vurguluyoruz.”

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan