Türkiye Emekliler Meclisi:, "Mevcut emekli dernek, sendika ve platformlarının emekli sorunlarını çözme yeteneğini gösterememeleri üzerine bir grup emekli aktivist, 'Emekliler Türkiye Meclisi' ismiyle yeni bir sendikal girişim ve sivil inisiyatif başlattılar... '

İktidar Blokunun, bir kenara fırlatıp unuttuğu; toplumun işsizler ve mülksüzlerden sonraki en yoksul kesimini oluşturan biz emekliler, zor günler yaşıyor ve çetin bir süreçten geçiyoruz.  İçinde bulunduğumuz bu açlık, yoksulluk ve sefaleti aşmanın tek yolu,  ETKİN, YAYGIN, KİTLESEL VE GÜÇLÜ BİR SENDİKAL HAREKET YARATMAKTAN geçiyor.

Küresel kapitalizmin neo liberal uygulamalarının bir sonucu olarak tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de emekçi ve emekliler hızla yoksullaşmaktadırlar. Bugün 16.2 milyonluk devasa bir kitle olmamıza rağmen, örgütsüz, duyarsız, ilgisiz ve uyuşuk halimizle tam bir “etkisiz eleman” konumundayız.  Birilerinin eline bakar ve “yukarıdan” birilerinin sadakasına muhtaç durumdayız. Oysa ki 16.2 milyon emekli uyanıp örgütlense, bugünümüz ve yarınımız hakkında söz sahibi olacağımızdan hiç şüphe duymuyoruz.  Biz Emekliler;  oy potansiyeli, boykot, eylem ve tüketimden gelen gücümüzü örgütlü bir şekilde kullanmayı öğrenmemiz  halinde  Ülkedeki tüm dengeleri etkileyip değiştirebilecek bir potansiyele sahibiz.

Biz EMEKLİLER TÜRKİYE MECLİSİ, dışımızdaki tüm emekli sendika, dernek ve platformları dost kuruluşlar olarak görüyor, sizin kazanım ve başarılarınızı kendi başarımız, yenilgi ve başarısızlıklarınızı da aynı şekilde kendi yenilgi ve başarısızlığımız olarak kendi hanemize yazıyoruz. Hepimizin asıl hedefi, milyonlarca örgütsüz emekliyi sürece dahil etmek olsa de;

VAR OLAN ÖRGÜTLÜLÜKLERİN BİR ARAYA GELİP ORTAK BİR FEDERATİF ÇATI OLUŞTURMALARI bu sürece olumlu hizmet edecek ve emeklilerin gasp edilen ekonomik, demokratik, kültürel, örgütsel ve yaşamsal haklarının parça parça da olsa alınmasını hızlandırıp kolaylaştıracaktır. Bugün 16.2 milyon emekli, var olan bu parçalı yapıya son vermek ve tek örgütsel güç oluşturmamızı haklı olarak bizlerden beklemektedir.

EMEKLİLER TÜRKİYE MECLİSİ, BU UĞURDA ATILACAK HİÇ BİR OLUMLU ADIMI YALNIZ  VE UZATILAN HİÇ BİR ELİ HAVADA ASILI BIRAKMAYACAKTIR. 16.2 MİLYON EMEKLİYE KARŞI DUYDUĞUMUZ SORUMLULUĞUN GEREĞİ; HER ŞEYİ BİRLİKTE YENİ BAŞTAN İNŞA ETMEK DE DAHİL OLMAK ÜZERE, BİZ ÜZERİMİZE DÜŞEN NE VARSA FAZLASIYLA YAPMAYA HAZIRIZ. 

Bu çağrımız, sorumluluk bilinciyle davranacağını umut ettiğimiz tüm dost emekli sendika, dernek ve platformlaradır. Gelin bugünümüz ve yarınımızı birlikte inşa edelim.  Hep Birlikte Başaracak ve Hep Birlikte Kazanacağız!"  

Editör: Hamza Özkan