ADANA - Adana Emek Gençliği, 12 Eylül darbesinde idam edilen Erdal Eren’i 43’üncü ölüm yıl dönümünde anarak, “Gençlik çaresiz değil” mesajı verdi.

Adana Emek Gençliği, Barajyolu'ndaki Gençlik Meydanı'nda gerçekleştirdiği basın açıklaması ile 12 Eylül darbesinde idam edilen Erdal Eren’i andı.

Anmada konuşan Emek Gençliği üyesi Özge Türkoğlu, yaratılmak istenen karanlık tablo karşısında Erdal Eren'in bir simge olduğunu belirterek, “Türkiye’de yaşayan hiçbir genç seçeneksiz ya da çaresiz değildir. Bugün Adana gençliği olarak tüm arkadaşlarımızı bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm şiarıyla sürdürdüğümüz mücadelenin parçası olmaya çağırıyoruz” dedi.

‘KADINLARDAN GENÇLERE, İŞÇİLERE MÜCADELE SÜRÜYOR’

12 Eylül’ün halkın kazanılmış haklarını elinden almayı ve mücadelelerini bastırmayı hedeflediği gibi bugün de AKP iktidarının demokrasi, özgürlük ve eşitlik talep eden toplumsal kesimlere saldırılarını büyüttüğünü belirten Türkoğlu, 12 Eylül’ün ve sermaye hükümetlerinin örgütsüz halk çabası karşısında Erdalların bıraktığı mücadele geleneğinin sürdüğünü dile getirdi. Türkoğlu, 25 Kasım’da sokakları kuşatan kadınlar, KYK yurdunda ihmalle öldürülen sıra arkadaşları Zeren Ertaş’ın hesabını soran üniversiteliler, Pekintaş’tan Özak Tekstil’e sendikal ve Anayasal hakları için mücadele eden işçilerin güncel örnekler olduğunu aktardı.  

'TÜRKİYE’DE HİÇ BİR GENÇ ÇARESİZ DEĞİLDİR'

Erdal Eren'in yaşamdaki sorunlar karşısında aynı sorunları yaşayan on binlerce gençle birlikte mücadeleyi esas aldığını ifade eden Türkoğlu, “Erdal, Mücadele dağınık olduğu sürece başarıya ulaşamayacağını bilerek, en geniş örgütlenmelerin gerçekleşmesi için çalışmıştır. Mücadeleyi güncel ihtiyaçlarla sınırlı görmemiş, nihai olarak kapitalist sistemin yıkılması ve sosyalizm için mücadeleyi esas almıştır" dedi.

Aynı mücadelenin bugün de işçi, işsiz, öğrenci, binlerce gencin elinde büyüdüğünü ifade eden Türkoğlu, şunları söyledi, “Örgütlenmenin her gün daha yaşamsal bir ihtiyaç geldiği bugünlerde 17 yaşında genç bir komünist olarak Erdal Eren’in sınıfsız, sömürüsüz ve özgür bir dünya için bıraktığı mücadele mirası yaşıyor. Türkiye'de yaşayan hiçbir genç seçeneksiz ya da çaresiz değildir. Bugün Adana gençliği olarak tüm arkadaşlarımızı bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm şiarıyla sürdürdüğümüz mücadelenin parçası olmaya çağırıyoruz.”

Esenyurt'ta 'Demokrasi ve Özgürlük' mitingi | CANLI Esenyurt'ta 'Demokrasi ve Özgürlük' mitingi | CANLI

Anmada ayrıca sendikal hakları gasp edilmek istenen Özak işçilerinin mücadelesini engellemek için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesine de tepki gösterildi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/226979