HABER MERKEZİ- Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Sıddık Akış’a “Örgüt yöneticisi olmak” iddiasıyla ceza verirken, aynı dosya kapsamında yargılanan siyasetçilere de 6 ila 9 yıl arasında cezalar verildi.

Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Sıddık Akış’ın yargılandığı davada verilen cezanın detayları belli oldu. Mahkeme Akış’a “örgüt yöneticisi olmak” iddiasıyla ceza verdiği ortaya çıktı. Yapılan yargılamada Mehmet Sıddık Akış’a “örgüt yönetmek” iddiasıyla önce 13 yıl hapis cezası verilirken, mahkeme heyeti ardından cezayı 2/1 oranında arttırarak 19 yıl 6 aya çıkardı. Mahkeme, “Yargılama sürecindeki davranışları ile fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki pişmanlığını gösteren herhangi davranışının olmadığı kanaati, takdiri indirim halinin sanık hakkında tatbikinde mahkememizce olumlu bir kanaatin oluşmaması cihetinde sanık hakkında hükmolunan cezasında indirime yer olmadığını” karar verdi. 

Mahkeme ayrıca Akış’a verilen cezanın suç niteliği, mevcut delil durumu, sanık açısından kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular nedeniyle de tutuklanması karar verdi. 

SİYASETÇİLER CEZA YAĞDI

Mahkeme ayrıca dosya kapsamında yargılanan İzzet Belge, Hıfzullah Kansu, Kadriye İlbaş, Mikail Atan, Seyhan Şahin ve Faruk Yıldız’a “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis, Tahir Koç, Hüsna Sağın ve KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Hamdiye Çiftçi Öksüz’e ise yine “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası vererek, yurtdışı çıkış yasağı uyguladı. 

Aynı dosya kapsamında yargılanan Emine Akboğa, Fatma Duman ve Emrullah Öztürk’ün dosyaları ayırılırken, Abdulbaki Özbuğanlı ve Bahattin Kaya ise beraat etti. 

Bu arada karar sonrası zırhlı araçlarla adliyeden çıkarılan Akış, Van F Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Ayrıntılar geliyor...

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/244017