DÊRSİM - Dêrsim’in Perî Beldesi’nde halkın 31 Mart’ta yeniden iradesini sandıkta göstereceğini söyleyen yerine daha önce kayyım atanan DEM Parti eşbaşkan adayı Orhan Çelebi, “Gasp edilen irademizi geri almak için yola revan olduk” dedi. 

Dêrsim’in Mêzgêr (Mazgirt) ilçesine bağlı Perî (Akpazar) beldesi de AKP iktidarının 2014’te başlattığı ve 2019 yerel seçimleri sonrası sürdürdüğü kayyım politikalarından nasibini aldı. İlk olarak 2014 seçimlerinin ardından göreve gelen Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Hüseyin Çetinkaya, 12 Mayıs 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Yerine Mazgirt Kaymakamı Kenan Aktaş görevlendirildi. İlk kayyım, 2019 seçimlerinin ardından tayin sebebiyle görevinden ayrılırken, halkın iradesiyle son olarak 31 Mart 2019 seçimlerinin ardından göreve gelen ancak sadece 7 ay eşbaşkanlık görevini sürdürebilen Orhan Çelebi, “örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla 13 Kasım 2019'da görevden alınarak yerine kayyım atandı.

Sonrasında Orhan Çelebi’nin yerine atanan kayyım ise hakkındaki “Cemaat yapılanması” dosyası nedeniyle açığa alındı. Daha sonra göreve getirilen ve beldede yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen kayyım, Dışişleri Bakanlığı’nda başka bir göreve atandı. Perî’deki mevcut kayyımın ise tayininin çıktığı ve seçimlerin hemen ardından beldeden ayrılacağı belirtiliyor.

KAYYIMA KARŞI MÜCADELEDEN VAZGEÇMEDİ

Kayyımların gölgesinde beldesi için çalışmalarına devam eden Orhan Çelebi ise, görevden alındıktan sonra beldesinde tarıma odaklandı ve ay çekirdeği, kuru fasulye, susam ve nohut gibi birçok ürünün ekiminin yapıldığı Elmalık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin 132 üyesinden biri olarak gönüllü danışmanlık yapmaya başladı. Çelebi’nin başkan olarak seçilmesinin ardından kurumsal bir yapıya bürünen kooperatifte, çiftçiler ürettikleri ürünleri Türkiye genelindeki tüketicilerle buluşturmaya başladı.

Çelebi, 14 Temmuz 2023 tarihinde Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) düzenlenen bir operasyon ile tutuklandı, 11 Ağustos 2023’te Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edildi. Ancak savcılığın itirazı üzerine 23 Ağustos'ta tekrar tutuklanarak Edirne L Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen Çelebi, 21 Eylül 2023 tarihinde yeniden tahliye edildi.

YARIM KALAN PROJELERİ TAMAMLAMAK İSTİYOR

Çelebi, Perî’de görevde kaldığı 7 aylık kısa sürede birçok projenin başlatılmasında ve hayata geçirilmesinde rol oynarken, kayyım politikası nedeniyle yarım kalan projelerini tamamlamak için 31 Mart tarihinde gerçekleşecek Yerel Seçimlerde bir kez daha Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Belediye Eşbaşkan adayı oldu. 

KADIN, İŞÇİ, EMEKÇİ YORULMADAN ÇALIŞIYOR

Öte yandan 31 Mart seçimlerinde DEM Parti’nin Perî’deki diğer eşbaşkan adayı Naciye Aslan, uzun yıllardır fabrika işçiliği yaptı ve bugün kadın mücadelesi ve emek mücadelesinin Perî’deki temsili olmayı hedefliyor. Özellikle emekçi kadınların sorunlarına 15 yıllık deneyimiyle hakim olan Aslan, kadınların yerel yönetimde ve belde yaşamında aktif olması için çalışmalar yürütmek istiyor. Aktif siyasette ilk deneyimini yaşayan Aslan, beldedeki yoğun ve tempolu seçim çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

“Kayyım siyasetine karşı halk iradesini teslim almaya geliyoruz” iddiasıyla yola çıkan DEM Parti Perî Beldesi Belediye eşbaşkan adayları ile seçim sürecini ve hedeflerini konuştuk.

‘KADIN KOOPERATİFLERİ KURACAĞIZ’

Çalıştığı tekstil sektöründe kadınların sorunlarına tanık olduğunu ifade eden Naciye Aslan, “Ben de aynı zorlukları yaşadım. Kadınlar günlük yaşamları dışında çalışma yaşamlarında da erkek baskısı ile karşı karşıya kalıyor. Biz de eşbaşkanlık sistemimiz ile özellikle Perî’de bu soruna dair çözümler üreteceğiz. Kadının toplumun içerisinde bir birey olarak kendini ifade edebilmesi ve tüm alanlarda kendini var edebilmesi partimiz DEM Parti için olmazsa olmaz. Bunu beldemizdeki 8 mahalledeki kadın arkadaşlarımızla birlikte sağlayacağız. Eşbaşkanlık sistemimiz de bana bu fırsatı verdi” dedi. 

“Kadın kooperatifleri kuracağız” diyen Aslan, kadınların istihdamı için planladıkları projelerin hazırlıklarına şimdiden başladıklarını sözlerine ekledi. 

Van'da on binler direniş kutlamalarına başladı Van'da on binler direniş kutlamalarına başladı

HALKIMIZLA BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ’

34 yıldır aktif siyasette yer aldığını ve kayyım atanmasının ardından çalışmalarını sürdüren Orhan Çelebi, “Bu 4 buçuk yıllık süre zarfında onların sorunlarını tespit ederek, çözüm getirebilecek projeler üzerinde yine halkımızla birlikte çalışıyoruz, fiili görevimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Bugün de gasp edilen irademizi geri almak için yola revan olduk” diye belirtti. 

KAYYIMLAR ‘YOL’ DEĞİL YOLSUZLUK YAPTI!

Kayyım uygulamasının hukuki hiçbir dayanağının olmadığının altını çizen Çelebi, “İçişleri Bakanlığı tarafından ‘belediyenin kaynaklarının başka alanlara aktarıldığına’ dair iddialar gerekçe gösterildi, ancak bugüne kadar hiçbir belediye eşbaşkanımız bu suçla yargılanmadı. Dosyalarında bu tür hiçbir iddia yer almamıştır. Kürt halkının iradesini kabul etmemek, sindirememek ve bu kazanımları kendi denetimine almak için son iki dönemdir bir kayyım siyaseti yürütüyor” diye konuştu.

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP’li belediyelere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “rahatsızlığı” üzerine kayyım atandığına dair yaptığı itirafları anımsatan Çelebi, “Kayyım atanan tüm belediyelerimizde bu kayyımların yolsuzlukları ortaya çıktı. Belediyeleri borçlandırma politikaları, seçmen sayılarını yüksek gösterme çalışmaları deşifre oldu. Perî’de bizim yarıda bıraktığımız tüm çalışmaları ortada bıraktı, sürdürmedi. İhtiyaçlar için aldığımız tüm malzemeler kayyım tarafından iade edildi. Perî’de hiçbir şey yapmadığını bu seçim sürecinde de ortaya koydu. Yollarımız çok kötü durumda. Mahalle aralarına dair çalışmalar başlatmıştık ancak şu anda oradaki sorunlar da çözülmüş değil. İnsanlar özellikle bu kış koşullarında 10 santimetre çamurun içerisinde yürümek zorunda kalıyorlar” şeklinde konuştu.

TAŞIMALI EĞİTİM SORUNU ÇÖZÜLECEK

Beldede otopark sorunu da olduğunu aktaran Çelebi, hazırladıkları ve İller Bankası’nda kredisi onaylanan projenin de kayyım tarafından iptal edildiğini ifade etti. Seçimlerden sonra öncelikli olarak otopark sorununu da çözeceklerini kaydeden Çelebi, beldedeki diğer eksik ve sorunlara da dikkat çekerek, özellikle kırsal mahallelerden gelen ve belde merkezindeki okullarda taşımalı eğitim alan öğrencilerin ulaşım ve beslenme sorunları yaşadığını söyledi. Çelebi, uzun süredir öğretmenlerle toplantılar halinde olduklarının bilgisini vererek, “Çocuklarımızın sosyal yaşamlarını kısa sürede düzelteceğiz” dedi. 

‘İNSANLARIN BİZE İHTİYACI VAR’

“İnsanların bize ihtiyacı olduğunu seçim çalışmalarımızda görüyoruz” vurgusu yapan Çelebi, şöyle devam etti: “Emek verdiğimiz insanlar bir an önce seçilmemizi istiyorlar. Hiçbir mazeretin arkasına sığınmayacağız. Halkımızla birlikte ve onların dayanışmasıyla çözebileceğimiz sorunları biliyoruz ve çözeceğiz. Yeter ki insanlar gasp edilen iradelerine sahip çıksınlar. Güzel bir Perî yaratacağız.”

İL DIŞINDAKİ SEÇMENLERE ÇAĞRI

Perî dışında yaşayan seçmenlere çağrıda bulunan Çelebi, “Kışın seçmenlerimizin büyük bir bölümü batı illerine gidiyor. Seçim sürecinde kesinlikle sandığa giderek iradelerine sahip çıksınlar. Gelme olanağı bulamayanlar ise bulundukları illerde DEM Parti’nin il ve ilçe örgütlerine başvurarak, kentlere kaldırılan araçlar ile Perî’ye ulaşabilir. Onlara ihtiyacımız var. Tüm seçmenlerimizi sandığa çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

MA / Fırat Can Arslan

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/234587