İSTANBUL - Pîrsûs Katliamı’nın 8’inci yıl dönümüne dikkat çeken ESP, “20 Temmuz 2023 günü yine ölümsüzlerimizin mezar başlarında, anmalarda, yürüyüşlerde buluşalım” çağrısında bulundu.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Pîrsûs (Suruç) Katliamı’nın 8’inci yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Pîrsûs Katliamı'nın yaşanmasının ardından yürütülen davada her sene yeni delillerin eklenmesine rağmen davada herhangi bir ilerlemenin olmadığı belirtilerek,  “Sadece bu sene, bombacı katil Alagöz’ün katliamdan saatler önce Emniyet’in sisteminde iki kez sorgulandığı ortaya çıktı ve IŞİD’li Kasım Güler ‘Saldırıyı devlet yaptı’ itirafında bulundu” denildi. Ayrıca yaşanan katliamın ardından geçen süreçte Pîrsûs yaralıları ve avukatlarının tutuklandığı ve katliama ilişkin yapılan tüm eylemlerinin “sabote” edildiğine dikkat çekilen açıklamada, dün Pîrsûs anması için bildiri dağıtırken gözaltına alınıp tutuklanan 6 genç hatırlatıldı. Açıklamada, “En basit bir hak arama eyleminde dahi gerçekte var olmayan bağlantıları sözde tüm belgeleriyle ‘açığa çıkardığını’ iddia eden yargı, failinin bizzat devlet olduğu onlarca kanıtla ortaya konmuş bu katliamda soruşturmayı hala genişletmiyor ve saldırıdan hala 3 sanığın sorumlu olduğuna inanmamızı istiyor bizden. Yargı bizi sadece oyalamıyor, aynı zamanda saldırıyı kendi araçlarıyla devam da ettiriyor. İstedikleri mezar sessizliği yaratmak ama öfkemizin çığlığıyla, sloganlarımızla sokakları çınlatmaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

‘HALKIMIZA SESLENİYORUZ’

“Bu katliam sadece hukuki süreçlerle aydınlatılamaz, suçlulara cezasını bu mahkemeler veremez” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Biliyoruz ki, ‘faşizmi geriletme’ beklentisiyle bu katliamın baş sorumlularından Davutoğlu’nu doğrudan ya da dolaylı olarak müttefik belleyecek bir akıl da adalet arzumuzu doyuramaz. Halkın adaletini ancak halk sağlar. Bu sebeple devlete değil, emekçi halkımıza sesleniyoruz. Eğer bu adalet arayışına bir damla su olmak istiyorsak, 20 Temmuz 2023 günü yine ölümsüzlerimizin mezar başlarında, anmalarda, yürüyüşlerde buluşalım. Yas tutmaya müsaade dahi etmeyen bu faşist rejime karşı, yas gününü kavga gününe çevirelim.” 

Editör: Hamza Özkan