WAN - Yaşamını yitiren gazeteci Necmettin Salaz için mevlit verildi. HDP Wan İl Başkanı Fikret Doğan, Salaz’ı “Halkının  mücadelesinde, onuru ve duruşunun yanında geçirilen bir ömürdü" sözleriyle andı. 

Federe Kurdistan Bölgesi'nde tedavi gördüğü hastanede 14 Ekim’de yaşamını yitiren gazeteci Necmettin Salaz için Rêya Armûşê (İpekyolu) ilçesindeki Hayretiye Camisi Taziye Evi’nde mevlit verildi. Mevlide HEDEP, HDP, DBP il eş başkanları, Barış Anneleri’nin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. 

‘SON GÜNÜNE KADAR HALKININ YANINDA DURDU’

Taziyede konuşan HDP Wan İl Başkanı Fikret Doğan, Salaz’ı “Kimimize göre Necmettin abi, kimimize göre devrimciydi, kimilerine göre halkımızın acılarını yazan iyi bir yazar ve aydındı. Ama toplamda halkının mücadelesinde, onuru ve duruşunun yanında geçirilen bir ömürdü. Ömrünün son demlerini sürgünde yaşadı. Bu da ayrı bir acı, ayrı bir kederdi hepimize. Ama biz şunu biliyoruz ki Necmettin yoldaş, son günlerine kadar halkının yanında durdu. Bu da hepimiz için ayrı bir onur, şeref kaynağı oldu” cümleleriyle andı. 

Doğan, “Ardılları olarak Salaz gibi insanlarımızın söylediklerini, istediklerini, duygularını ve düşüncelerini yerde bırakmayacağız. Necmettin abinin istediği şey, Kürt halkının, diğer halklar gibi ulusal birliğini sağlayarak, dünyadaki onurlu yerini almasıydı. Bu istediğini yerine getirmek için her birimizin bu isteği doğrultusunda hareket etmesi gerekiyor. Ardılları olarak onların umutlarını ve yapmak istediklerini her zaman yaşatmaya çalışacağız. Onların mücadelesi bizim mücadelemizdir” dedi. Salaz için kurulan taziye bugün sona erdi. 

Editör: Hamza Özkan