ANKARA - Yeşil Sol Parti’nin yarın gerçekleştirecek kongresinin son hazırlıkları tamamlandı. Eş Genel Başkan değişikliklerinin yanı sıra partinin yeni isminin duyurulacağı kongrede, hem iktidara hem muhalefete önemli mesajlar verilmesi bekleniyor. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 4. Olağan Büyük Kongresi’ni yarın gerçekleştirecek. “Özgürlük İçin Yeniden / Ji bo Azadiyê” sloganıyla yapılacak kongrenin adresi Ankara Atatürk Spor Salonu olacak. Son 30 yılın en görkemli kongresini yapmayı planlayan Yeşil Sol Parti kongresinde, eş genel başkanların yanı sıra Parti Meclisi'nde de (PM) yüzde 90 oranda değişiklikler yaşanması bekleniyor. Uzun bir süredir üzerinde tartışılan partinin yeni ismi de kongrede duyurulacak.

TÜZÜK YAZIMI TAMAMLANDI 

Kongre hazırlıkları kapsamında yürütülen diğer çalışmalar ise, tüzük değişikliği ve partinin işleyişine ilişkin oldu. Tamamlanan çalışmalar doğrultusunda yapılacak tüzük değişikliği ile Parti Meclisi üyelerinin sayısının düşürüleceği, tabandan gelen eleştiriler doğrultusunda bazı maddelerde değişikliğe gidilip yeni maddeler eklendiği öğrenildi. Tüzükte yer alan anadilde eğitim ve siyaset akademisinin kurulmasına dair maddeler de yine güncellendi.

KONGRENİN GÜNDEMİ KÜRT SORUNU VE TECRİT 

Kongrenin temel gündemi PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecrit ile Kürt sorunun çözümü olacak. İmralı’da süren mutlak tecridin kırılması ve Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Yeşil Sol Parti’nin kesintisiz mücadele konusu, kongrenin temel gündeminden biri olacak. Kürt sorununun çözümü ile süren savaşın barış ve diyaloğa evrilmesine dair de kongrede hem muhalefete de hem iktidara mesajlar verilecek. 

7 BÖLGEDEN OTOBÜSLER KALKACAK

Büyük bir önem atfedilip sıkı bir hazırlık sürecinin ardından toplanacak kongreye binlerce partilinin katılması bekleniyor. Kongreye kendi imkânları ile katılamayacak olan partililer, Türkiye’nin yedi bölgesinden otobüslerle Ankara’ya taşınacak. 10 binin üzerinde partilinin otobüslerle kongreye taşınmasını il ve ilçe örgütleri tarafından organize ediliyor.

YABANCI KONUKLAR 

Kongre hazırlık kapsamında dünyanın dört bir yanındaki kurum, kuruluş, parti, örgüt, platform ve isimlere davetiyeler gönderilerek kongreye davet edilmişti. Davetiye gönderilen isimlerin büyük bir bölümünün kongreye katılması bekleniyor.

SALONA GİRİŞLER TEK KAPIDAN 

Kongrenin teknik hazırlıklarında da sona gelindi. Buna göre, kongrenin yapılacağı salondaki tüm hazırlıklar tamamlandı. Salona girişler ise tek kapıdan sağlanacak. Parti yetkilileri, güvenlik kaygısından kaynaklı girişlerin tek kapıdan sağlanacağını, ancak basın mensupları için farklı bir giriş kapısının olacağını belirtti.

Kongre salonunda güvenliği sağlamak amacıyla 50 kişilik özel güvenlik ekibinin dışında partilerden oluşan 200 kişilik bir güvenlik birimi de oluşturuldu. Kongrenin güvenliği için ayrıca 20'ye yakın MYK üyesi ve vekillerin görevlendirildiği öğrenildi.

MA / Selman Güzelyüz

Editör: Hamza Özkan