AMED – Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti "Gazeteci özgürce haber toplayabilmeli, bunları yorumlayabilmeli ve eleştirebilmeli" dediği açıklamasında gazetecilerin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC), Yönetim Kurulu, Amed merkezli soruşturma kapsamında tutuklanan gazeteciler için yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Basının, kamuyu ilgilendiren konularda özgürce haber ve bilgi verme, eleştiri ve denetim görevini yerine getirerek halkı bilgilendirme ve kamuoyu oluşturma işlevi, gazetecilik faaliyeti yürüten gazetecilerle mümkündür” denildi. 

‘GEZETECİ ÖZGÜRCE HABER TOPLAYABİLMELİ’

Gazetecinin özgürce haber toplayabilmeli, bunları yorumlayabilmeli ve eleştirebilmeli  denilen açıklamada, “Haber, eleştiri ve yorumları basabilmeli ve yayabilmelidir. Çünkü gazetecilik, haber toplama ve yayma faaliyetidir. Birçok uluslararası belgede ve birçok devletin Anayasasında düzenlenmiş ve güvence altına alınmış İfade ve basın özgürlüğü, Anayasamızda da teminat altındayken, gazetecilerin tutuklanmasını kaygıyla izliyoruz” ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, Amed’te gözaltına alınıp tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması çağrısı yapılarak, “Yargılamalar tutuksuz yapılmalıdır” denildi. 

(Kaynak: MA)

Editör: Haber Merkezi