RIHA – Taşıma oy ile gündemde olan Xelfetî'de seçim hilelerle başladı. DEM Parti Milletvekili Ömer Öcalan, toplu oy kullanılan Hilalli İlköğretim Okulunda linç edilmek istendi.

Seçmenlerin sandık başına gittiği yerel seçimlere dair usulsüzlük haberleri gelmeye başladı. Riha'nın Xelfetî  (Halfeti) ilçesindeki Hilalli İlköğretim Okulu ve Özmüş Ortaokulu’nda toplu oy kullanıldığı ortaya çıktı. 

Edinilen bilgiye göre, sabah saat 05.00’te Hilalli İlköğretim Okulu’nun etrafını saran ve silahlı oldukları öğrenilen bir grup, okulda bulunan müşahitleri okuldan çıkararak toplu oy kullandı. Müşahitlerin tehdit edilerek çıkarıldığı okulda, itiraz eden 2 YRP müşahidi darp edildi. 600 seçmenin bulunduğu mahallede yapılan usulsüzlüğe ilişkin tutanak tutulurken, itirazlar üzerine sandıkta oy kullanma işlemi durduruldu. 

DEM PARTİLİ ÖCALAN'A LİNÇ GİRİŞİMİ

Durumdan haberdar olup okula gelen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Riha Milletvekili Ömer Öcalan, mevcut belediye başkanı ve adayı Şeref Albayrak, korumaları ve taraftarlarının saldırısına uğradı. Linç edilmekten son anda kurtulan Öcalan ve DEM Partililerin okuldaki bekleyişi sürerken, İl Seçim Kurulundan bir hakimin konu hakkında görevlendirildiği öğrenildi.

Ardahan'da CHP'nin kazandığı seçim iptal edildi Ardahan'da CHP'nin kazandığı seçim iptal edildi

KAYITLI OLMADIKLARI SANDIKTA TOPLU OY KULLANDILAR

Öte yandan Xelfetî Belediye Başkanı ve AKP adayı Şeref Albayrak ve beraberindeki 100 kişi kırsal Talikan (Özmüş) mahallesindeki ortaokulda birlikte oy kullanmaya çalıştı. DEM Parti'nin yaptığı itiraza göre, 07.50 sıralarında okula gelen ve birçoğu mahalle kütüğüne kayıtlı olmayan 100 kişinin beraberlerinde getirdikleri zarf ve pusulalarla oy kullandıkları belirtildi. 

Durumu kayıt altına almak isteyen DEM Parti müşahidi darp edilerek telefonundaki görüntüler silindi. Okulun etrafı jandarma ile sarılırken, içeride bulunan tüm görevlilerin dışarı çıkarıldığı öğrenildi. Burada da oy kullanma işleminin durdurulduğu öğrenildi. 

İlçenin Beresûr (Savaşan) kırsal mahallesinde de toplu oy kullanıldığı yönünde bilgiler söz konusu. Yapılan tüm usulsüzlükler DEM Parti tarafından tutanak ile kayıt altına alındı.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/237600