DÎLOK - Sendikal hak talebiyle iş bırakan halı işçileri, "Dünyanın halı ihtiyacını karşılayan işçilerken, en yoksulları da biziz" dedi.

Dîlok Beşpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Artemis Tekstil'de çalışan Birleşik Tekstil ve Deri İşçileri Sendikası'na (BİRTEK-SEN) bağlı işçiler, 14 Ağustos'ta zam talebiyle iş bırakma eylemi başlattı. Artemis Tekstil işçilerinin ardından yine Beşpınar OSB'de bulunan Erkaplan Halı Dokuma Fabrikası’nda çalışan işçiler de, 18 Ağustos'ta sendikal hakları ve zam talebiyle grev kararı aldı. Grev kararını sürdüren işçiler, talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerinden geri adım atmayacaklarını belirtti. 

Erkaplan Halı Dokuma Fabrikası’nda çalışan grevdeki işçilerden Tevfik Güçlü (41), haklarını alamadıklarını belirtti. Uzun yıllardır fabrikada hak sorunu olduğunu dile getiren Güçlü, "Bu sadece bizim fabrikamızda değil, Dîlok'taki bütün fabrikalarda işçilerin sorunları var. Bizler de işçiler olarak sendikayla birleşerek hakkımızı alma yolunu seçtik. Bunun sonucunda bazı kazanımlarda elde ettik, ancak sendikalı olduğumuz için işyerine alınmadık. Patronlar yasal olan hakkımızdan korkuyorlar" dedi. 

‘ANAYASAL HAKKIMIZI KULLANIYORUZ’

Hakları karşılanana kadar grev kararlarını sürdüreceklerini ifade eden Güçlü, "Taleplerimiz geçinebileceğimiz bir ücretle çalışmak ve sendikalı bir şekilde işe alınmak. Ben dokumacı olarak, 10 bin liraya geçinmeyi bırakın, temel ihtiyaçlarımı dahi karşılayamıyorum. Sendikalı olmak anayasal hakkımız, anayasal hakkımızı kullanıyoruz. Sanayiciler artık kanunların üzerinde" şeklinde konuştu. 

'SENDİKALI OLDUĞUMUZ İÇİN İŞE ALINMADIK'

Aynı fabrikada çalışan grevdeki bir başka işçi Süleyman Yüksek, kararlı olduklarını vurgulayarak, "Verilen zammı beğenmeyerek zam talebinde bulunduk. Talebimiz karşılanmayınca da arkadaşlarla bir araya gelerek, 18 Ağustos'ta iş bırakma kararı aldık. İş bırakma sonrası patron bizi toplantıya çağırdı. Toplantıda anlaşmaya vardık ancak bizden sendikalarımızdan istifa etmemiz söylendi. Kabul etmedik. Sendikalı olduğumuz için işe alınmadık" diye belirtti. 

'İŞÇİYİZ, KÖLE DEĞİL'

Bütün işçilerin birlik olarak haklarını aramaları gerektiğinin altını çizen Yüksek, şöyle devam etti: "Sendika işçilerin haklarını almalarını sağladığı için patronların işine gelmiyor. Bizlerde sendikalı bir şekilde çalışmak istiyoruz. Hepimiz ev geçindiriyoruz. Verilen zamlar, enflasyon karşısında eriyor, bir şey alamıyoruz. Bütün işçilerin haklarını savunmaları gerekiyor. Bu nedenle de bütün işçileri sendikalı olmaya davet ediyorum. İşçiyiz, köle değiliz."

'VATAN HAİNİ OLARAK GÖRÜLÜYORUZ'

Artemis Tekstil’de çalışan Ferhat Taşdemir (42) ise, "Zam talebinde bulunmamın sebebi alamadığım bir karpuz oldu. Bunun üzerine zam talebinde bulununca karşımda bir muhatap bulamadım. Dîlok olarak dünyanın halı ihtiyacının yüzde 35'ini karşılıyoruz. Ancak dünyanın halı ihtiyacını karşılayan işçiler iken, dünyanın en yoksulları da yine biziz. Hakkımızı istediğimizde vatan haini olarak görülüyoruz. Hakkımızı alana kadar grev kararını sürdüreceğiz. Hakkımızı aramak zorundayız" ifadelerini kullandı. 

MA / Mahmut Altıntaş

Editör: Hamza Özkan