RIHA - SES Riha Şubesi Eşbaşkanı Ferhat Demir, Harran Üniversitesi Hastanesi'nde hasta yakınlarından "zorunlu bağış" adı altında ücret alındığına dair şikayet aldıklarını aktardı. 

Riha'da bulunan Harran Üniversitesi Hastanesi'nde hasta yakınlarından "zorunlu bağış" adı altında ücret alındığı iddia edildi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Riha Şubesi Eşbaşkanı Ferhat Demir, söz konusu duruma dair şikayet aldıklarını aktardı.  

70 İLA 100 BİN ARASINDA AMELİYAT ÜCRETİ

Üniversite hastanelerinde ekonomik sorunlardan kaynaklı yasalara aykırı bir şekilde hasta yakınlarından yüksek miktarlarda tedavi ücretleri alındığına dikkati çeken Demir, "Ticarethaneye dönüşen kamu hastanelerinin maliyeti halka fatura ediliyor" dedi. Demir, "Üniversite hastaneleri en basit işlemlerde bile yurttaşlardan para alan bir durumda. Kentimizden örnek verecek olursak; kalp krizi geçiren bir hasta stend işlemlerinin yapılması için bile hastanelere 7 bin yada 10 bin gibi ciddi ödemeler yapmakta. Kamu hastanelerinin sağlık hizmetini ücretsiz vermesi gerekiyor. Üniversite hastanesi, Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) bağlı. Ücretsiz hizmet vermesi gerekirken, bağış adı altında hastalardan 70 binden 100 bine kadar ameliyat ücreti alıyor. Hastane yönetimi ve bakanlık bilinçli bir şekilde faturayı yurttaşa çıkarıyor” dedi. 

SES Riha Şubesi Eşbaşkanı Ferhat Demir

'ÜCRET ALINMASI SUÇ'

Hastalardan “bağış” adı altında ücret alınmasının suç olduğunu vurgulayan Demir, sağlık çalışanlarının da bu suça dahil edildiğini söyledi. Bağışın kişilerin kendi iradesiyle bir kuruma yaptığı ekonomik katkı olduğunu söyleyen Demir, "Ancak burada böyle bir durum söz konusu değil. Bu konuda hastalardan birçok şikayet alıyoruz. Hastalar, bağış denilen ücretin yatırılmaması durumunda hastanın ameliyat edilmeyeceği, sağlık hizmeti alamayacağı söyleniyor. Radyoloji görüntülemelerinde ücret verilmişse, sonuçlar 40 gün yerine 5 günde raporlanıyor. Böyle bir durumda zaten hukuki olarak hiçbir karşılığı olmayan bu bağış suç teşkil ediyor. Bu aslında genel bir sağlık politikası halini almış. Bu tür kirli durumları arkadaşlarımıza dayatarak, gerçekleştirmeye çalışan bir düzen var. Sağlık emekçileri arkadaşlarımız da bu durumdan rahatsız” ifadelerini kullandı. 

2 MİLYON 650 BİN KİŞİYE 13 HASTANE

Kentteki sağlık sorunlarının sadece bununla sınırlı olmadığını ifade eden Demir, şunları söyledi: “Riha, 2 milyon üç yüz bin nüfusa sahip ve yaklaşık 350 bin de savaş mağduru göçmen yaşıyor. Kentimizde 13 tane devlet hastanesi, 188 sağlık ocağı ile bir üniversite hastanesi bulunmakta. Bu hastaneler kentin sağlık hizmetini sağlayan nitelikte değil. Yurttaşlar randevu almakta zorlanıyor. Bir tahlilin sonuçları 40 ya da 50 gün sonra ancak alınabiliyor. Bütün bunlar sağlık sistemindeki çöküntüyü gözler önüne seriyor."

BİR YILDA 22 MİLYON MUAYENE

Sağlık çalışanlarının sayısının azlığından da şikayet eden Demir, yurttaşların bu nedenle sağlığa erişemediğini ifade etti. Demir, "Birçok sağlık çalışanı ya işsiz bir şekilde evlerinde oturmakta, ya da özel sektörlerde çalışmakta. Kamu hastanelerinde boş kadrolar mevcutken, atama bekleyen sağlık emekçilerinin istihdam edilmemesi en büyük problem. Bunun en büyük nedeni ekonomik kriz. 800 yataklı Eyubiye  Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocuk servisinde ciddi bir yoğunluk durumu söz konusu. Oradaki yoğunluğun giderilmesi için sağlıkçı kadrosunun istihdam edilmesi gerekiyor. 2023 yılında en fazla doğumun gerçekleştiği il Riha oldu. Doğum oranı en fazla olan il olmasına rağmen hastalar bu bölümde randevu bulamıyor. İl Sağlık Müdürlüğünün verilerine göre  bir yılda 22 milyon muayene gerçekleşmiş. Kuruma göre Riha’da bir birey 11 defa sağlık hizmetine başvurmuş. Bu durum sağlık sistemindeki sorunların en net ifadesidir."

Tüberküloza dikkat: Her 4 kişiden biri enfekte Tüberküloza dikkat: Her 4 kişiden biri enfekte

HASTANENİN YANITI

Konuya dair görüştüğümüz Harran Üniversitesi Hastanesi Basın Birimi, hastanelerinde “bağış” adı altında herhangi bir ücret alınmadığını savundu. Birim, “döner sermaye katkısından” bahsederek, bu durumun yasal ve her üniversite hastanesinde olduğunu kaydetti. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/232932