ANKARAHDP, yaptığı açıklamayla katledilen DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’i andı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek ve Sosyal Politikalar Komisyonu Eş Sözcüleri Şaziye Köse ve Cemalettin Yüksel, 22 Temmuz 1980 tarihinde evinin önünde uğradığı saldırı sonucu katledilen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’in ölüm yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kemal Türkler bizlere Kavel grevini, mücadele geleneğini, 15- 16 Haziran direnişinin mirasını bıraktı ve nasıl mücadele verilmesi gerektiğini öğretti. Biz de aynı yolda bu mücadeleyi daha büyük bir kararlılıkla büyütme sözümüzü yineliyor, Kemal Türkler’i bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz” denildi.

‘KARANLIK ODAKLARI ROBOSKİ’DEN TANIYORUZ’

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bizler 1980’de Kemal Türkler’i katleden bu faşist ve karanlık odakları, Suruç’tan, Roboski’den, Deniz Poyraz yoldaşımızın katledilmesinden ve daha birçok katliamdan tanıyoruz. Emekçiler, işçiler, üretenler, Türkiye halkları tüm bu baskı ve saldırılara karşı, Türkler’in mirasının yarattığı mücadele dinamiği ile direnmeye ve kazanım elde etmeye devam etmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında farklı iş kollarındaki emekçiler bugün de Türkler’in kararlı duruşundan ve onların yarattığı mirastan ilham alarak kazanım elde edinceye kadar direnmeye ve haklarını korumaya devam ediyor. Kemal Türkler’in sınıf mücadelesindeki liderliği ve kararlı duruşu Türkiye sendikal hareketine büyük deneyimler kazandırmakla beraber, emekçilerin hak mücadelesine de rehber olmaya devam etmektedir. Bugün Türkiye’nin her bir köşesinde hakları için mücadele eden emekçiler, Kemal Türkler ve yoldaşlarının mücadele mirasının devamcısıdır.”

Editör: Hamza Özkan