ANKARA - Tüm baskılara rağmen halkın onurlu bir direniş gösterdiğini belirten Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, özgürlük, eşitlik ve adalet için mücadeleyi daha güçlü bir şekilde yürüteceklerini söyledi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) üyeleri, seçim sonuçlarını değerlendirmek, yenilenme ve dönüşüm sürecini ele almak ve yeni mücadele hattını belirlemek üzere Dünya Ticaret Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantının açılışında konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Türkiye halklarının iki aşamalı seçimi birlikte yaşadığını belirterek, “Hepinize teşekkür etmek, bütün halkımızı buradan bir kez daha selamlamak hepimizin görevidir. Sevgili arkadaşlar bahsettiğimiz gibi Türkiye tarihinin en önemli seçimlerini geride bıraktık. Bu seçimler üzerinde çok konuları içinde barındırıyor. Hem seçimin sonuçları hem de bizim açımızdan yoğun bir tartışma süreci içerisine girdiğimizi birlikte götürüyoruz. Bir şeyin altını çizmek isterim, seçim sonuçları itibariyle Türkiye tarihinde görülmemiş anti demokratik, adaletsiz, hukuksuz, kuralsız bir seçim süreci ile karşı karşıya kaldık. Devletin bütün olanakları partimize karşı harekete geçirildi, partimiz ve bileşenlerimiz ağır bir saldırı altında kaldı. Biz bunların her türlü saldırganlığını, ceberut olduğunu biliyorduk, buna karşı tedbirlerimizi almaya çalıştık. Ama sonuç itibariyle ortaya koyduğumuz siyasal hedeflerimiz bakımından eksiklerimizle, zaaflarımızla yüzleşmemiz gerekir. Hedeflediğimiz gibi saray rejimini değiştirmek için elimizden geleni yapmamıza rağmen bir bütün olarak muhalefetin başarısızlığı, kendi hanemize düşen başarısızlığı kabul ediyoruz” diye konuştu.

‘HALKIMIZIN YÜZDE 50’Sİ REJİMİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN MÜCADELE VERDİ’

Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılında daha demokratik bir hayatı inşa etme ve demokratik cumhuriyeti ortaya çıkarma hedefini anımsatan Akın, “Güçlü bir şekilde parlamentoda yer almak istemiştik. Bu konuda eksiklerimizle karşı karşıya kaldık. Kısmen başarılı olmamıza rağmen bu konuda bir başarısızlık ortaya çıktı. Ama bütün bunlara rağmen şunları ifade etmek isteriz: Bunların altında kalacak bir durum söz konusu değildir. Halkımıza şunu söylemek isterim: Türkiye’de bu kadar ağır eşitsiz ve adaletsiz seçim karşısında değişim isteyen iddiasını ortaya koyan iki kişiden birinin itiraz ettiği bir seçim gerçekleşti. Halkımızın yüzde 50’si sandıklara gitmeyenlerle birlikte daha fazlası bu rejimi değiştirmek için kararlı bir şekilde mücadele sahasında bulundu ve devam ediyor” dedi.

‘TALAN POLİTİKASI İFLAS ETTİ’

İktidarın politikalarına işaret eden Akın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda bir haftalık sonuç itibariyle değerlendirildiğinde ortaya çıktı ki, bütün iddialarınız yani saray rejiminin tek adam rejiminin yarattığı tahribatlar her şeyiyle açık açık ortaya dökülmeye başlandı. Bakanlar kurulu açıklandı, arkasından Türkiye'deki mevcut ekonominin iflas ettiği açığa çıktı ve Türkiye tarihinin görülmemiş şekilde kurun rekor düzeyde yükseldiğini açığa çıkardı. Bunların faturasını halka tahvil etmeye çalışan saray rejimine sesleniyoruz, bunu asla kabul etmeyeceğiz. Kendinizi kurtarmak için, sarayınızı kurtarmak için yürüttüğünüz talan politikası iflas etti. Bu iflasın faturasını emekçilere, halka ödettirmeyi kabul etmeyeceğiz. Bugün yürüteceğimiz tartışmalarla, Türkiye’nin özgürlüğü, eşitliği ve adaleti için, mücadeleyi daha güçlü bir şekilde yürüteceğiz, muhalefetin ve toplumun sözcülüğünü sürdüreceğiz.

‘ONURLU DİRENİŞİ SELAMLIYORUM’

Seçim sonuçlarını bütün kurullarımızda kolektif bir şekilde ortaya koyacağımızı açıklamıştık. Eş başkanlarımızla beraber ilk günde yürüttüğümüz tartışmalarla ortaya koyduğumuz tutumumuzla Türkiye halkına ve halklarımıza seslenmiş olduk. Bu seçimler sonrasında ortaya konulan irade, özellikle Kürdistan coğrafyasındaki halklarımızı, Kürt halkını onurlu direnişi için selamlamak istiyorum.  

‘BİZİ KARŞI KARŞIYA GETİRME POLİTİKALARINA PRİM VERMEYECEĞİZ’

Biz bütün halkımızla, içeride dışarıda, cezaevlerinde bulunan arkadaşlarımızla birlikte bu tartışmaları kolektif olarak yürütmeye kararlıyız. Hiçbir şeyin gizli kalmasını üstünün örtülmesini istemiyoruz. Bu konuda açık bir tartışmanın yürütülmesinden yanayız ama altını çizerek şunu ifade etmek isterim. Bizim altımızı oymak için, bizi birbirimize düşürmek için yürütülen tartışmalara da pirim vermeyeceğiz. Kolektif tartışma, ortak akıl ve kurumsal yapımız konusunda bizim destekleyen desteklemeyen herkesin görüşünü almak konusunda hiçbir sorunumuz yok.”

(Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan