ANKARA - CHP ve Gelecek Partisi, HDP ve Yeşil Sol Parti’ye bayram ziyaretinde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Gelecek Partisi, Kurban Bayramı nedeniyle Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ziyaret etti.

HDP Genel Merkezi’ne yapılan ziyarette Gelecek Partisi heyetinde Genel Sekreterlik Başkan Yardımcıları Seyrangül Neslihanoğlu, Hasan Gürbüz ve Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkan Yardımcısı Alparslan Ziya Aslan yer aldı.

Heyeti, Yeşil Sol Parti Amed Milletvekili Sevilay Çelenk, Parti Meclisi (PM) üyesi Mete Elçi ve HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Elif Bulut karşıladı.

Ziyarette konuşan HDP MYK üyesi Elif Bulut, halkların demokratikleşmeye özlem duyduğunu ve toplumsal bir değişim beklentisinin olduğunu dile getirdi. Bulut, “Demokratikleşme için mücadele eden partilerden halkların çok şey beklediğini gördük. Bayramın da buna vesile olmasını umut ediyoruz” dedi.

Seyrangül Neslihanoğlu da Türkiye’de kutuplaşmanın hat safhada olduğunu dile getirdi. Bayramların bu durumun önüne geçtiğini dile getiren Neslihanoğlu, “Bu ziyaretler güzel şeyler. Keşke daha sık yapabilsek. Sizi ziyaret etmekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Heyetin ziyareti, daha sonra basına kapalı bir şekilde sürdü.

CHP ZİYARETİ

CHP heyetinde Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Armağan Akyüz, Gençlik Kolları’ndan Dilara Dalbudak yer aldı. Heyeti HDP ve Yeşil Sol Parti’nden aynı heyet karşıladı. Bayram tebrikleri ardından konuşan HDP MYK üyesi Elif Bulut, “İktidarın ortak paydalarından bir tanesi de kadın düşmanlığı üzerine kurulmuş olması. Biz  kadınların daha çok mücadele etmesine yol açacak bir süreç içindeyiz” diye konuştu.

Ziyarette konuşan CHP’li Zeynel Emre de, CHP’nin kadın temsilliyetini uzun yıllardır artırmaya dönük çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Toplumda kadına bir rol biçildiğini ve bu rolün kırılması gerektiğini dile getiren Emre, bu doğrultuda yaptıkları çalışmalara değindi. Kadına yönelik ayrımcılığa da değinen Emre, kadın katılımının yükselmesi ile ülkenin gelişeceğini söyledi.

MERDAN YANARDAĞ TEPKİSİ

Elif Bulut ise “Ortak mücadele Türkiye’nin önünü açan durumlardan biri. Özgürlüklerimizin gasp edildiği, insanların düşüncelerini ifade ettikleri için gözaltına alınıp, tutuklandığı bir süreci yaşadık, yaşıyoruz. En son gazeteci Merdan Yanardağ tutuklandı.  Yanardağ, ‘tecrit Türkiye hukukuna uygun değildir’ demesi nedeniyle tutuklandı” ifadelerini kullandı. Tekrar söz alan CHP Milletvekilli Zeynel Emre, “ ‘Kamu güvenliği’ kavramı ile temel hak ve özgürlüklerin kesiştiği noktalar, bunun sınırı nasıl ve nerede olur?’ diye tartışılıyor.  Bunun sınırının hukukla çizilmesi herkesin temel arzusu. Hukuk devleti dediğimiz şey; evrensel hukukla sınırın çizilmesi. Türkiye’de 85 milyonun barış ve huzur içinde bir arada yaşayabilmesi için temelin bu olması lazım” diye kaydetti.

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan