HABER MERKEZİ-  HDP eski İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Kaya hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılarak ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamak ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlamalarıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

Avukat Zilan Leventoğlu ise Kaya’nın sanal medya hesabı üzerinden konuya dair açıklama yaptı.

Kaya hakkında 27 Eylül’de “kaçak” kararı alındığını ve buna itiraz ettiklerini hatırlatan Leventoğlu, “Kaçak olmadığı, ikametine ulaşılabilir olduğu, telefonlarının açık olduğu, her zaman ifadeye hazır olduğu hem sözlü hem de yazılı olarak defalarca belirtilmiştir. Yakın tarihlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade vermiş olmasına rağmen, yine kendisinin savcılık kalemi ile görüşüp gerekirse Ankara’ya gelebileceğini, ifade için hazır olduğunu, kaçakçılık kararının kaldırılması gerektiğini söylemesine rağmen, kaçakçılık kararı kaldırılmamış, Hüda Kaya’nın ifade vermesi keyfi olarak engellenmiştir. Müvekkilimiz uçağın kalkmasına 10 dakika kala yine tamamen keyfi bir şekilde ‘Çıkışınız mümkün değil’ denilerek, gözaltına alınmıştır” ifadelerini kullandı. 

Editör: Hamza Özkan