AMED - Bismil’de 9 kişinin yaşamını yitirdiği kavganın barışla sonuçlanması için çaba gösteren HDP’li siyasetçiler, “Herkes bu ateşe su dökmeli” dedi. 

Amed’in Bismil ilçesine bağlı Şidada (Serçeler) Mahallesi’nde 15 Haziran’da Alyamaç ve Taş aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavgada 9 kişi hayatını kaybetti. Yaşananların yankısı devam ederken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinden “çözüm ve diyalog” çağrısı yapıldı. 

‘ÇABA SARF EDECEĞİZ’

HDP Bismil İlçe Eşbaşkanı Meşhel Sırımsı, yaşanan ölümlerden dolayı üzüntülü olduklarını belirterek, bir daha aynı olayların yaşanmaması için çaba sarf edeceklerini vurguladı. Sırımsı, “Daha önce de bu konu nedeniyle sorunları vardı, Bismil İlçe Örgütü olarak aralarına girdik ama maalesef aralarını yapamadık. Çünkü bir aile yanaşmadı, biz de bir şey yapamadık. Ama bu gerekçe değil, daha çok üstüne düşmeliydik. Buradan özeleştirimizi Bismil halkı başta olmak üzere bütün halkımıza vermek istiyoruz. Bu kavgaya engel olamadığımız için çok üzgünüz” diye belirtti. 

ÖZER’DEN BARIŞ ÇAĞRISI

Yerine kayyım atanan Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Gülşen Özer, yaşananlardan sorumlu hissettiklerini ifade ederek, şunları belirti: “Bu olay bizi yıktı. Ölümler karşısında çok çaresiz kaldık. Ailelere başsağlığı diliyoruz, kalanlara sabır diliyoruz, ölenlere rahmet diliyoruz. Bizim insanları sakinleştirme ve durdurabilme görevini üstlenmemiz lazım. Bu konuda kendimizi sorumlu hissediyoruz. 3 gündür ayaktayız, her iki ailenin yanında da duruyoruz. Ayrım yapmadan her iki tarafında acısını paylaşıyoruz. Öncesinde arkadaşlarımız konuyla ilgilendi ancak böylesine bir vahşetin yaşanabileceğini ön göremedik. Bu da bizim eksikliğimiz.” 

Halka bu tür olayların bir daha yaşanmaması için barış çağrısında bulunan Özer, “Herkes bu ateşe bir su dökmeli. Barışın sağlanması için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor” dedi. 

‘DEVLET SINIRLARI BOZUYOR’

Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ise, yaşananlara işaret ederek, “Devlet ‘toplulaştırma’ adı altında köylerin sınırlarını bozarak birinin arazisini diğerinin üzerine kaydediyor. Köylülerimiz ise yüz yıldır sürdüğü tarlaları sürmek istiyor. Kimse kimsenin arazisini sürmek istemiyor, oradan bir sürtüşme meydana geliyor. Bu sürtüşmede daha sonra silahlar konuşuyor. Bu tür sosyal olayları takip edecek, çözecek yapıları darmadağın ettiler. Bu yüzden 9 canımızı bir hiç uğruna, iki karış toprak uğruna yitirdik. Geriye ise annelerin gözyaşı kaldı” diye belirtti. 

‘TEK ÇÖZÜM DİYALOG’ 

Halka da çağrıda bulunan Ayaz, şunları söyledi: “Silah, kan çözüm değil. Diyalogla çözümden yana olalım. Konuşarak hal edemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Netice itibariyle yüzlerce insan da ölse yine oturacağız, konuşacağız, diyalogla bu iş çözülecek. 9 canımızı gitti. Yine konuşulacak, diyalog kurulacak ve barışla çözülecek. Bütün yurttaşlarımıza çağrımızdır; bir uyuşmazlık olduğu zaman bölgenin kanaat önderleri var, bölgenin rusıpileri (ileri gelenler) var, belediye eşbaşkanları, vekilleri var, ilçe örgütleri var. Lütfen onlara ulaşın, onlardan yardım talep edin. Bu saatten sonra tek bir yurttaşımızın dahi tırnağının kanamasını istemiyoruz.”

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan