HABER MERKEZİ - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Yeşil Sol Parti’nin 15 Ekim’de yapılacak kongresinde, “dimdik ayakta oldukları” mesajını verip, “yeni bir başlangıç” yapacaklarını söyledi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin (Yeşil Sol Parti) Olağan Kongresi, 15 Ekim Pazar günü Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’nda toplanacak. Hazırlıkları devam eden kongre öncesi Artı TV'de Kemal Avcı'nın sunduğu Ankara Gündemi programına dün akşam konuk olan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, önemli açıklamalarda bulundu.

Partinin merakla beklenen yeni ismiyle ilgili açıklamalarda bulunan Temel, isim konusuna kurultay sonrasında parti kurulları tarafından karar verileceğini ifade ederek, "Partinin isim değişikliği uzun süredir tartışılıyordu. MYK bir karar verdi ancak kongrenin delegasyonuna sunulacak. Partinin ismi, halk toplantılarında yoğunca tartışıldığı gibi aslında bu geleneği kapsayacak bir şekilde olacak" dedi.

‘NİHAİ KARARI KONGRE VERECEK’

Yeni isimlerin paylaşılmasının belli sakıncalar yarattığını söyleyen Temel, "Bu işi sabote etmeye çalışan çevrelerin çalışmalarından haberimiz var. Bir yol kazası yaşanmaması için kongreye sunulacak ve nihai kararı kongre verecek" diyerek, HDP'nin özünün korunacağını, öze dönüş ve özle buluşma perspektifine uygun bir isim tartışması yürütüldüğünü ifade etti. 

‘ÖNCÜLÜĞÜ YENİ EŞ BAŞKANLAR YAPACAK’

Yeni partinin eş genel başkanlarının kimler olacağı da mutabakat komisyonunun son toplantısında belli olacak. Temel, yeni eş başkanların en önemli özelliğinin yeni ve kritik dönemin öncülüğünü yapacak düzeyde olmaları olduğunu, kongre gününe kadar iki ismin netleşeceğini söyledi.

Parti tüzüğünde yapılacak değişikliklerin de MYK'ye sunulduğunu belirten Tayip Temel, kongrenin zamanlamasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Ortadoğu yangın yeri. Kürt sorununa çözüm ihtiyacının en çok yoğunlaştığı bir dönem. Kürt halkının kazanımlarının büyük saldırı altında olduğu bir dönem. Demokratik siyasete çok yoğun saldırıların olduğu bir dönem. Bunlara karşı bizim çözüm perspektifimizi ortaya koyacak bir mesaj hazırlığı içerisindeler. Yeni eş başkanlarımızın belirlenmesinden sonra kamuoyuna duyurulacak."

Kongrede öne çıkan mesajın ne olacağı sorusu üzerine Temel, şu yanıtları verdi: "Türkiye muhalefet bloğunun bir kriz içerisinde bırakılmaya çalışıldığı, iktidarın umutları tümüyle yerle bir ettiği bir süreçte bizim dimdik ayakta olduğumuz, bütün yetersizlikleri tartışıp cesurca ortaya koyduğumuz, Türkiye'deki bütün halkların sorunlarına çözüm geliştirecek temel gücün Yeşil Sol ve yerini alacak olan yeni partide olduğunun mesajı verilecek," 

‘YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPIYORUZ’

Temel, "Biz yeni bir başlangıç yapıyoruz. Yepyeni bir başlangıç, yeni bir sayfa ve yeni bir anlayışla geçmişteki eleştirilerin tümünden sonuç çıkaran, yeniyi oluştururken de kesinlikle yerel dinamikleri ve halkımızı esas alan bir politik hattı tercih edeceğiz” dedi.

Editör: Hamza Özkan