AMED – HEDEP Amed İl Örgütü’nün 2’nci Olağanüstü Kongresine dair hazırlıkların startı verildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Amed İl Örgütü, gerçekleştirecekleri 2’nci Olağanüstü Kongre’ye ilişkin parti binasında açıklama yaptı. Kürtçenin Kurmanci ve Kurmançki lehçeleri ile Türkçe olarak “Özgürlük ve demokrasi şiarıyla kongremizi gerçekleştiriyoruz” yazılı pankartın asıldığı solanda, kongre çalışmalarına başlandığını HEDEP İl Eşbaşkanı Abbas Şahin duyurdu. 

Türkiye’de ve bölgede yaşananlara dikkat çekerek sözlerini başlayan İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, Orta Doğu coğrafyasında savaşlar, kan ve gözyaşının eksik olmadığını dile getirdi.

Yüz yıl önce yaratılan ulus devletlerin, halkların, toplumun, doğanın yok olmasına sebep olduğunu söyleyen Şahin, “Demokratik siyasetin olmazsa olmazı olan yasama, yargı ve yürütme ayrı olması gerekirken, AKP-MHP’nin getirdiği noktada yargıya da güven olmuyor. Yargının, demokrasinin, insan haklarının olmadığı yerde demokratik siyasette olmaz. AKP iktidarı, halkların geleceğini yok ediyor. Buna karşı ise toplumsal muhalefet yapılması gerekiyor. Ama var olan muhalefet iktidardan çokta farklı değil” dedi.  

HEDEP fikriyatı ile halkların bir arada yaşaması için siyaset yürüttüklerini ifade eden Şahin, İl örgütü olarak kongreye gidecekleri bilgisini paylaştı.

KONGREYE DAVET 

Kongre Komisyonu adına konuşan Ahmet Gezen , “İçinden geçtiğimiz sürecin ne kadar çetin ve zor olduğunu biliyoruz. Ortadoğu’daki gelişmeler ve ülkedeki ekonomik sorunlar halkın nefes almasına izin vermiyor. Bu süreçte partimiz kongre yapacaktır. Bu süreci götürecek kadrolara ihtiyacımız vardır. Buna katkı sunmak isteyen tüm halkımızı selamlıyoruz” dedi. Komisyon Sözcüsü Bahar Peker de, HEDEP’i güçlendirmek için herkesi kongreye davet etti.  

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/223930