ANKARA - Sokak hayvanlarının katledilmesini öngören tasarıya karşı yapılan eylemler altıncı gününde de sürdü. Bir araya gelen hayvan hakları savunucuları mücadele çağrısı yaptı.

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi’nin Çankaya Belediyesi önünde başlattığı oturma eylemi altıncı gününde sürdü. Sokak hayvanlarının fotoğraflarının olduğu dövizlerin taşındığı eylemde, “Hayvana insana yeryüzüne özgürlük” sloganları atılırken İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Alın Teri ve Polen Ekoloji Kolektifi de eylemde yer alarak hayvan hakları savunucularına destek verdi.

'Bakan tutsakların sorunun çözümü için bir takvim vermedi' 'Bakan tutsakların sorunun çözümü için bir takvim vermedi'

‘ERDOĞANIN SÖZLERİ KABUL EDİLEMEZ’

Açıklamayı yapan Doğa Dostu ve Hayvanları Koruma Derneği (DODODER) üyesi Gizay Taştekin, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 29 Mayıs tarihinde Meclis’te yaptığı konuşmaya değinerek, “Sokakta yaşayan köpeklerin tecrit ve katliamını içeren yasa tasarısına dair TBMM’de sarf ettiği tehditkâr sözler, hayvan hakları savunucuları olarak kabul edilemez bir hal almıştır. Tasarının gündeme getirildiği gün başladığımız, bir haftadır Türkiye’nin farklı illerinde devam eden direnişimiz ve nöbet alanlarımız çok daha gür bir sesle ‘merhamet değil, adalet istiyoruz’ sloganlarıyla yankılanacaktır. Köpekler tam da bu gündemde, iddia ettiğiniz gibi ulusal güvenlik sorunu değil, özgür yaşama hakkı mücadelesinin simgesidir” diye konuştu.    

‘GERÇEK SORUMLULARDAN HESAP SORULSUN’

Ardından konuşan Yaşamdan Yana Derneği Üyesi Evren Yavuzcan da hayvan hakları aktivistleri olarak tüm canlılar için yaşamı savunduklarının vurgusunu yaparak “Herkes için şiddetsiz bir dünya istediğimiz için köpeklerden değil, gerçek sorumlulardan hesap sorulmasını istiyoruz. Sokakta yaşayan hayvanlara dönük nefret sadece onların değil, hepimizin hak ve özgürlükleriyle ilgili bir sorundur” dedi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/243434