HABER MERKEZİ - AKP yönetimindeki Hezo ve Elkê ilçelerinde belediyeleri almakta kararlı olan DEM Parti'nin eşbaşkan adayları, sorunlara çözüm sözü vererek, ilçeler için hazırladıkları projeleri anlattı. 

Yerel yöneticilerin belirleneceği 31 Mart yerel seçimlerine bir hafta kaldı. Siyasi partiler, seçim çalışmalarında tempoyu arttırdı. Kurdistan’da köy köy, sokak sokak seçim çalışmaları yürüten Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), bu yıl AKP yönetimindeki Êlih’in Hezo (Kozluk) ilçesi ile Şirnex'ın Elkê (Beytüşşebap) ilçelerinde belediyeyi almada kararlı. 

2014 yerel seçimlerinde Hezo Belediyesi'ni AKP kazandı. 2019 seçimlerinde ise belediyeyi kazanan parti Halkların Demokratik Partisi (HDP) oldu. Ancak HDP'den seçilen Ayhan Eren, "kayyım korkusu" üzerine AKP'ye geçti. 

DEM Parti, bu dönem Hezo'yu almakta kararlı. Eşbaşkan adayları Hülya Öztekin ve Mehmet Raşit Haşimi, AKP’nin ilçede yarattığı tahribatı ortadan kaldırmayı hedefliyor. 

İlçeyi halkla birlikte yöneteceklerini dile getiren eşbaşkanlar, seçilmeleri ardından her ay farklı bir mahallede halka bir araya gelerek, talepleri dinleyecek. Gelen eleştiri ve öneriler kapsamında belediyecilik hizmetini halka ulaştırmayı hedefleyen DEM Partili adaylar, aynı zamanda çocuklar, gençler ve kadınlar için de ilçeyi daha yaşanılır hale getirmeyi hedefliyor. 

‘YOLLAR ÇAMUR DERYASI’

10 yıldır AKP’nin elinde olan ilçe belediyesinin halka hizmet üretmediğine dikkat çeken DEM Parti Hezo Belediye Eşbaşkan adayı Mehmet Raşit Haşimi, seçim çalışmalarında halkın yoğun katılımı ile karşılaştıklarını belirtti. Haşimi, belediyenin borç batağına sürüklendiğini belirterek,  AKP’nin 10 yıllık tahribatını halk ile birlikte ortada kaldıracaklarını söyledi. Hezo’nun çok dilli, kültürlü bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Haşimi, “10 yıldır sistem partileri tarafından yönetilen şehir, halkımızın sorunlarını çözemedi. Biz halkımızdan umutluyuz, bu umutlarını karşılıksız bırakmayacağız. Biz kendimize de halkımıza da inanıyoruz. İlçemizde tarihi yerler çok. Alt ve üst yapıda eksiklikler var.  Yollar çamur deryası ve bozuk” dedi.

İlçe halkı için çok sayıda proje hazırladıkların kaydeden Haşimi, “Biz seçildiğimizde gençlerimiz ve kadınlar için projelerimiz var. Üretim için projelerimiz var. Tütün üretimi 90’lı yıllardan bu yana yapılıyor. Ama üreticiler emeklerinin karşılığını alamıyorlar. Bu emeğin karşılığını alabilecek projeler ortaya çıkaracağız” diye konuştu. 

HEZO KALESİ RESTORE EDİLECEK

Bitlis'e ilişkin itiraz henüz sonuçlanmadı Bitlis'e ilişkin itiraz henüz sonuçlanmadı

Eşbaşkan adayı Hülya Öztekin ise belediyelerde kadın özgürlükçü paradigmanın yaşam bulması için çalışma yürüteceklerini söyledi.  Hezo’da esnaflık yaparken ön seçimlerde eşbaşkan adayı olarak çıktığını hatırlatan Öztekin, “Hezo’nun bu güne kadar çözülmemiş birçok sorunu var. Hala altyapılar yetersiz ve eksik. Halen çamurlu yollardan geçiyoruz. Ve çamurlu sular içiyoruz. Halkı dinleyerek, talepleri doğrultusunda hareket edeceğiz.  Projelerimiz Hezo Kalesi’ni restore edip turizme kazandıracağız” dedi.

KADINLAR İÇİN PROJELER

Kadınların ilçede yaşadığı sorunlara ilçede esnaflık yapan bir kadın olarak hakim olduğunu da sözlerine ekleyen Öztekin, kadınların kendilerini rahat hissedecekleri, çalışma yaşamına katılmalarını kolaylaştıracak projeleri olduğunu da belirtti. İlçede çocuklar için park ve kreşler olmadığını vurgulayan Öztekin, “Kadınların sosyalleşme alanlarının çoğalması için çalışacağız. Kadınlara iş alanı oluşturacağız. Yöresel yemekleri satabilecek pazar yeri inşa edeceğiz. Ekmeğinden, çorap, kıyafet vb. her işi yapıyor kadınlar. Neden bunları daha rahat satabilecek bir yerleri olmasın. Bir iki park var ve orada yeşil alan yok. Bunu da çözeceğiz. Mevcut altyapıları yeniden onaracağız, gençlere yönelik eğitim destek evi, çocuklara ise kreş açacağız. Kadın dayanışma merkezimizi yeniden oluşturacağız” şeklinde konuştu. 

Eşbaşkan adayları Öztekin ve Haşimi, ilçe halkına seslenerek, “İlçenin geleceği için DEM Parti’ye oy verin” dedi. 

ELKÊ'NİN SU SORUNU ÖNCELİK OLACAK

Dört bir yanında dere akmasına rağmen temiz su sorunu yaşayan Şirnex’ın Elkê (Beytüşşebap) ilçesinde halk içme suyunu marketlerden aldıkları sularla karşılıyor. DEM Parti Elkê Belediye Eşbaşkan adayı Agit Yiğit, seçimi kazandıkları gibi ilk işlerinin ilçenin içme su sorununu çözmek olacağını söyledi.  8 yıldır kayyım tarafından yönetilen ilçede halkın birçok sorunla boğuştuğunu söyleyen Yiğit, “İlçemiz 3 yıl kayyım, 5 yıl taşımalı oy nedeniyle iktidarın yönetiminde ve bu su sorunu çözüme kavuşturmadı. Halkımız kirli su içmek zorunda kalıyor. Bu sorunları çözmek için çaba sarf etmiyorlar” dedi. AKP’nin temiz su için çeşitli ihaleler yaparak, ihaleyi yarıda bıraktığını hatırlatan Yiğit, 31 Mart’tan sonra su sorununu çözeceklerini ifade etti. 

‘TEMİZ SU ASKERİ ÜSLERE VERİLDİ’ 

AKP yönetimindeki belediyenin sadece askeri üslere temiz su verdiğine dikkati çeken Yiğit,“Halkımızın yaralarını biz saracağız, büyükşehir belediyelerimizle beraber çalışacağız. Onlardan destek alacağız. Her türlü imkanı yaratacağız. Su şebekesini baştan sona değiştireceğiz ve paslanmış demir boruların yerine daha sağlıklı borular yerleştirerek, suyu halkımıza sağlıklı bir şekilde kavuşturacağız. Sağlıklı su akışı sağlamak için elimizden geleni yapacağız. AKP 'kente temiz su verdik' dedi ancak her mahalleye sadece bir muslukta su geliyor. Geri kalan tüm temiz suyu askeri üs bölgelere verdi. Biz bu sistemi komple değiştirip halkın ihtiyacını karşılayacağız. Aynı zamanda bağ ve bahçeler için ayrı bir su şebekesi çekerek israfı en aza indireceğiz. Kentin yüksek kesiminde buluna mahalleler için de yeni teknolojiyle su akışını problemsiz bir şekilde sağlayacağız” diye belirtti.    

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/236847