HABER MEREKZİ - Hindistan'da kadınlar, toplu tecavüz ve taciz görüntülerindeki çete liderinin evini ateşe verdi.  

Hindistan'ın son dönemlerde şiddet olaylarına sahne olan Manipur eyaletinde, 2 kadının çıplak şekilde sürüklendiği ve taciz edildiği görüntülerde, çeteyi yönlendirdiği tespit edilen kişinin evi, köydeki kadınlar tarafından ateşe verildi.

The Indian Express'in haberine göre, ülkede gündem olan görüntülerin ardından polis, 4 şüpheliyi gözaltına aldı. Polisin, Meitei topluluğuna mensup baş şüpheli Huirem Herodas'ın kimliğini açıklamasının ardından Pechi köyündeki kadınlar, failin evini ateşe verdi.

EYALET BAŞBAKANI POLİSİ SAVUNDU

Manipur Eyalet Başbakanı N Biren Singh, polisin harekete geçmesinin geciktiği eleştirilerine yönelik açıklamada bulundu. Singh, polisin elinde 6 binden fazla İlk Bilgi Raporu (FIR) bulunması nedeniyle olaya ilişkin dosyanın tespitinin geciktiğini, videonun çıkmasıyla kimliği belirlenen şüphelilerin gözaltına alındığını bildirdi.

Eyalet Başbakanı Singh, "olay anında polisin mevcut olduğu ve mağdur kadınları çeteye verdiği" iddialarını yalanladı. Singh, "Video ortaya çıktıktan sonra siber suçlar birimini videonun doğruluğunu teyit etmesi için yönlendirdim ve şüpheli bölgelerdeki zanlıları yakalamak için toplu tarama operasyonu yürütmeleri için görevlendirdim" dedi.

YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA

Thoubal bölgesindeki polisler ise olay tarihinde yakınlardaki Nongpok Sekmai polis karakolunun, silah yağmalamaya çalışan bir grup tarafından basıldığını ve polisin burayı korumakla meşgul söyledi. Yetkililer, "Videodan dün haberimiz oldu. Şimdi elimizde video kanıtı var. Harekete geçtik ve (şüphelileri) gözaltına almaya başladık" açıklaması yaptı.  

'BİZİ ONLARA POLİS VERDİ'

Olayı anlatan bir kadın, "Polisler, çete köyümüze saldırırken oradaydı. Polisler, bizi evimizin yakınlarından aldılar ve köyün dışındaki yolun kenarında çeteyle bıraktılar. Bizi onlara polis verdi” ifadesini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Hindistan'ın Manipur eyaletinde çete üyelerinin, Kuki etnik grubuna mensup olduğu tespit edilen iki kadını sürükleyip taciz ettiği görüntüler sosyal medyada gündem olmuştu.

Polis, olayın 4 Mayıs'ta gerçekleştiğini ve o tarihlerde Thoubal bölgesinden bir kaçırma ve toplu tecavüz olayının ihbar edildiğini açıklamıştı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, yaptığı açıklamada, olayın "Hindistan'ı utandırdığını" dile getirerek, "Manipur'un evlatlarına olanlar asla affedilemez." ifadesini kullanmıştı. Manipur Eyalet Başbakanı N Biren Singh de yaptığı açıklamada, "idam cezasının göz önünde bulundurulacağını" kaydetmişti.

Editör: Hamza Özkan