İSTANBUL - Ankara'da 25 Haziran'da duruşması görülecek olan Hüda Kaya’nın kızı Nurcihan Rençber, "Haktan ve adaletten yana olan herkesi dayanışmayı büyütmeye davet ediyorum” dedi. 

Marmara Kapalı Cezaevi’nde 7 aydır tutuklu olan siyasetçi Hüda Kaya hakkında, Kobanê Davası kapsamında hazırlanan iddianamede, 38 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19 bin 680 yıl hapis cezası istendi. İddianeme Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, Kaya 25 Haziran’da hakim karşısına çıkacak.

Kaya’nın tutuklanmasına karşı tepkiler gelirken, İslami yazar ve düşünürler “Hüda Kaya için Adalet” başlıklı imza kampanyası başlattı. Kaya’nın kızı Nurcihan Rençber, 25 Haziran’da görülecek duruşma için duyarlılık çağrısında bulundu.

‘ZALİME KARŞI MAĞDURU SAVUNDU’ 

Annesinin hayatı boyunca din, iman, meşrep ayrımı gözetmeksizin, zalime karşı mağduru savunduğunu vurgulayan Rençber, “Annemizin bu tavrı milletvekilliği öncesinde de sonrasında da oldu. Bildiğiniz üzere kendisi şu an Marmara Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Çok farklı kesimlerden kampanyalara, destek ve dayanışmalara şahit oluyoruz. Bu bizim açımızdan mutluluk verici bir durum” diye konuştu.

‘CEZAEVİNDE HAK İHLALLERİ YAŞANIYOR’

Annesinin moralinin ve durumunun iyi olduğunu dile getiren Rençber, cezaevi şartlarına değindi. Rençber, şöyle devam etti: “Cezaevi şartları ve koşulları malumunuz. Türkiye’nin yarısı bir şekilde bu kötü koşullarla muhatap olmak zorunda kalıyor. Ya kişinin kendisi ya da ailesinden biri eğer muhalif ise yolu cezaevine düşüyor. Cezaevlerinde çok fazla sayıda hak ihlalleri ve haksızlıklar var. Ve bunlar halen yaşanmakta. Annem de bu insanlardan biri olarak bu hak ihlalleriyle karşı karşıya kaldı ve muhatabı oldu.”

CHP Van’a heyet gönderiyor CHP Van’a heyet gönderiyor

‘HUKUKİ DEĞİL, SİYASİ DAVA’

Kaya hakkındaki davanın siyasi bir dava olduğunu ifade eden Rençber, “Hüda Kaya’nın haksız bir şekilde cezaevinde tutuluyor olması,  bu davanın hukuki değil, siyasi olmasıyla ilgili. Bu anlamda kamuoyunda ortak bir düşünce gelişmiş durumda. Bu elbette bizim açımızdan gurur verici bir durumdur” ifadelerini kullandı.

‘BOŞ BİR İDDİANAME’

Daha önce de bu durumlarla karşılaştıklarının altını çizen Rençber, 1999’lı yıllardaki başörtüsü mücadelelerine işaret ederek,“1999 yılında başörtüsü mücadelemizde 2 ablam ve annemle birlikte Malatya E Tipi Cezaevi’ndeydik. İdamla yargılandığımızı basından öğrenmiştik. Şimdi annem yine cezaevinde, 38 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 20 bine yakın yılla yargılanıyor. Çok ağır cezaların istendiği çok boş bir iddianame ile karşı karşıyayız” dedi.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Yargılamanın haksız ve hukuksuz olduğunu dile getiren Rençber, “Bu nedenle siyasi düşüncesi ne olursa olsun haktan, hukuktan ve adaletten yana olan herkesin Hüda Kaya için dayanışmayı büyütmeye davet ediyorum” diye belirtti.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/244951