RIHA - Bu yıl ilki düzenlenen Hüseyin Deniz Öykü Yarışması için son başvuru yarın. 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Riha Şubesi tarafından düzenlenen 1’inci Hüseyin Deniz Öykü Yarışması için son başvuru yarın. Kürtçe'nin Kurmancî ve Kirmanckî (Zazakî) lehçelerinde düzenlenen yarışmada tema açısından her hangi bir sınırlama bulunmazken, sayfa sayısının en fazla 10 olması kararlaştırıldı. Sadece bir eserle başvuru yapılabilecek yarışmada yer alacak eserler, bir kitapta toplanacak. Sonucu 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda açıklanacak olan yarışmaya gönderilecek eserlerin daha önce her hangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekiyor.  

YARIŞMANIN JÜRİLERİ 

Kurmancî gönderilecek eserleri jüriler Özlem Ateş, Ronya Bewran, Haşim Yetim, Mehmet Yıldız ve Hadi Altundağ, Kirmanckî eserleri ise jüriler Ronya Bewran, Sefer Bakçi, Şahin Kükçü ve Kafur Seçilmek değerlendirecek. Yarışmaya katılacakların kişisel iletişim bilgileri ile birlikte eseri yazı metni olarak [email protected] adresine göndermesi gerekecek. Yarışmada bir, iki ve üçüncü olanlara para ödülü verilecek.

36 BAŞVURU

Başvuru için son tarih 10 Mayıs (yarın) olurken şimdiye kadar 36 kişinin öykü gönderdiği öğrenildi. Öykü gönderenler arasında öykü yarışmasının anısına düzenlendiği Hüseyin Deniz’in kızı Zozan Deniz de yer alıyor. Gönderilen 36 eserden 9’u Kirmanckî (Zazakî). Yarına kadar başvuru sayısının 50’yi bulması bekleniyor. 

HÜSEYİN DENİZ KİMDİR? 

Özgür Gündem gazetesi muhabiri ve yazarı Hüseyin Deniz, 9 Ağustos 1992 tarihinde Riha’nın Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesinde katledildi. Kürt bilgesi Apê Musa’nın (Musa Anter) yeğeni olan Deniz, uzun yıllar Sêwereg (Siverek) ve Nisêbîn’de (Nusaybin) öğretmenlik yaptı. 12 Eylül askeri darbesi döneminde 3 yıl Diyarbakır Cezaevi'nde tutsak kaldı. Deniz’in bu yıllarda başladığı Kürt dili ve folkloru çalışmaları, daha sonra da devam etti. 1991 yılında Kürt atasözlerinden oluşan “Gotinên Pêşiyên Kurdan” adlı kitabı yayımlandı. Uluslararası Yazarlar Birliği PEN üyesi olan Deniz’in, Özgür Gündem gazetesinden önce Yeni Ülke, Cumhuriyet, 2000'e Doğru, Welat başta olmak üzere birçok gazete ve dergide yazıları yayımlandı. Özgür Gündem gazetesinin 31 Mayıs 1992’de yayın hayatına başlamasıyla Serêkanîyê muhabiri olan Deniz, gazetenin forum sayfasına yazılar yazdı.

Kayıp Yakınları : Aynı derin acı ve aynı ısrarla 1000 hafta! Kayıp Yakınları : Aynı derin acı ve aynı ısrarla 1000 hafta!

9 Ağustos 1992’de ilçenin bir sokağında uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan Deniz, kaldırıldığı Urfa Devlet Hastanesi’nde gerekli müdahalenin yapılmaması sonucu ailenin girişimleriyle bir gün sonra Amed’e götürülmek üzere yola çıkarıldı. Ancak Deniz, Amed’e varmadan 10 Ağustos’ta yolda yaşamını yitirdi. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/241417