Katliamın 9’uncu yılında 33 düş yolcusu anılacak Katliamın 9’uncu yılında 33 düş yolcusu anılacak

İSTANBUL - Haksız bir şekilde işten çıkarıldığını belirten Tülay Çal, “işe iade” talebiyle 20 gündür İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde direnişte. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Personel Yönetim Anonim Şirketi’nde (İSPER A.Ş.) 3 yıldır temizlik işçisi olarak çalışan Tülay Çal, şirket tarafından gönderildiği ve 9 aydır çalıştığı İBB Safa Tepesi Sosyal Tesisleri’nde 29 Eylül’de işine son verildi.  Çal, bunun üzerine işe iade edilme talebiyle 6 Kasım’da İBB önünde eylem başlattı. Çal, her gün saat 12.00’den 17.00’a kadar belediyenin önünde, üzerinde “İşimi geri almak istiyorum” yazılı önlüğü girerek nöbet tutuyor. Çal, eyleminin 20’inci gününde işten çıkarılma sürecini ve maruz kaldığı ihlalleri anlattı.

Çalıştığı tesiste mobbinge maruz kaldığını dile getiren Çal, maruz kaldığı baskıların, sürekli vardiyasının ve çalıştığı alanın değiştirilmesi olduğunu belirtti. Tesiste önce çay ocağında çalıştığını, daha sonra bulaşıkhaneye gönderildiğini dile getiren Çal, “Sağlık sorunlarım var. Bacağımda platin var. O yüzden ağır iş koşullarında çalışamayacağımı söylememe rağmen bulaşıkhaneye verildim. Burada zemin kaygan olduğu için yere düştüm. Kaburgam kırıldı ve belimde ezilmeler meydana geldi. Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nden 4 günlük rapor verildi” dedi.

‘HAKSIZ TUTANAK TUTULDU’

İşten çıkarılmadan önce çalıştığı yerde alyansının ve parasının kaybolduğunu belirten Çal, bu durumu idareye anlatınca tepkiyle karşılandığını ve hakkında tutanak hazırlandığını aktardı. Çal, bu tutanaklar gerekçe gösterilerek kod 49’tan işten atıldığını ifade etti. Çal, “Hakkımda haksız bir şekilde tutanak tutuldu. Tutanakta,  ‘Verilen işi yapmıyor’, ‘çalışma arkadaşları ile sürekli kavga ediyor’ ve ‘işyerinde tabakları kırmış’ gibi sudan bahanelerle tutanak tutulmuştu. Ben orada tabak kırmadım. Hatta kamera görüntülerinin incelenmesini talep ettim. Görüntülere baktıklarında boş bir bidonu çöpe attığım görülüyordu. Bu görüntüyü tabak kırdığım şeklinde tutanağa yansıtmışlardı. Bu şekilde iftiraya uğradım. Daha sonra bu duruma itiraz ettim” şeklinde konuştu.

‘SİYASİ GÖRÜŞÜMDEN DOLAYI İŞTEN ÇIKARILDIM’

Girişimlerinin sonuçsuz kaldığını dile getiren Çal, 29 Eylül’de işine son verildiğini ve eyleminin amacının da işine geri dönmek olduğunu vurguladı. Çal,  “İşten çıkarılmama ilişkin İSPER’e gittim. İtiraz ettim fakat hiçbir sonuç alamadım. Siyasi görüşüm ve Alevi olmamdan dolayı işten çıkarıldım. Bu ülke bizim varlığımızı hiçbir zaman kabul etmedi” dedi.

‘İŞİME İADE EDİLMEK İSTİYORUM’

İşten çıkarılması ile ilgili CHP milletvekilleri ve İBB’nin CHP’li meclis üyeleri ile görüştüğünü aktaran Çal, hakkında tutulan tutanaklara ve işten çıkarılmasına dair avukatlarının suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti. Çal, “İşe geri girmek için hukuksal sürecin uzun süreceğini düşündüğüm için eylem yapmaya karar verdim. 6 Kasım’dan beri burada eylem yapıyorum. 29 Eylül’de çıkarıldığım işime geri iade edilmek istiyorum” diye belirtti. Çal, işe iade edilene kadar eylemini sürdüreceğini aktardı.

İBB BİLGİ VERMEDİ

Konuyla ilgili iddiaları sormak için telefonla aradığımız İBB Safa Tepesi Sosyal Tesisleri müşteri hizmetleri, bu konuda bilgi veremeyeceklerini belirtti.

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/225147