İSTANBUL- HEDEP’in buluşmasında konuşan yurttaşlar, uyuşturucu satılan mahallerde nöbet tutulması ve buralarda komisyonların kurulması gerektiğini belirtti. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Gaziosmanpaşa İlçe Örgütü, gençlere yönelik yürütülen özel savaş politikalarına dikkati çekmek için Karadeniz Mahalle'sinde bulunan Korcanlar Derneği'nde ailelerle bir araya geldi. Etkinliğe, HEDEP Milletvekili Kezban Konukçu, İlçe Eş Başkanları Sevda Cengiz, Mehmet Sıdık Burulay’ın yanı sıra Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri ve çok sayıda aile katıldı.

Dünya Emeklilik Günü: Emekliler ekonomik krizin pençesinde Dünya Emeklilik Günü: Emekliler ekonomik krizin pençesinde

‘UYUŞTURUCUYA KARŞI MÜCADELEYİ YÜKSELTMELİYİZ’

Buluşmada konuşan Konukçu, 1970’te Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) siyahileri uyuşturucuya bağımlı hale getirdiğini belirterek, o dönemde hükümete karşı silahlı mücadele veren “kara panter” örgütünün içine uyuşturucu soktuğunu ve örgütü özel savaş politikasıyla yok ettiğini söyledi. İktidarın bu örnekler üzerinden özel savaş yürüttüğünü dile getiren Konukçu, “Bizim de bu savaşa karşı verilen mücadeleleri örnek almamız gerekiyor. Kürdistan’dan metropollere gelen insanlarımız ve gençlerimiz iş bulamıyor ve strese giriyor. Bir taraftan da sistem bize şatafatlı bir hayat özendiriyor. Peki biz bu şatafatlı hayata nasıl ulaşabiliriz asgari ücretle mi tabii ki bununla ulaşamayacağız. Ne oluyor derseniz gençlerimiz bu noktadan sonra uyuşturucu bataklığına düşüyor. Maalesef  Kürdistan’da şuan uyuşturucu çok yaygın hale geldi. Özellikle genç kadınlara karşı bu yürütülüyor. Bizim bu özel savaş politikalarına karşı mücadeleyi yükseltmemiz lazım” dedi.

AİLELERİN TALEP VE ÖNERİLERİ

Ardından talep ve önerilerini dile getiren aileler, uyuşturucu satılan mahallerde nöbet tutulması gerektiğini belirtti. Uyuşturucuya karşı mahallerde komisyon kurulması gerektiğini ifade eden yurttaşlar,  bu noktada ailelere eğitim verilmesi önerisinde bulundu.  Yurttaşlar, gençliği politikleştirmenin ve partilere davet edilmesi gerektiğini de belirtti.

Buluşma, konuşmaların ardından alkışlarla sona erdi.  

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/225132