DİYARBAKIR - İHD Kadın Komisyonu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında hazırladığı 1 yıllık raporunu açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi Kadın Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında hazırladığı 1 yıllık  raporunu İHD Amed Şube binasında açıkladı. Raporun değerlendirmesini Kadın Komisyonu Üyesi Avukat Derya Yıldırım, bilançosunu da İHD Amed Şubesi Çocuk Komisyonu Üyesi Avukat Eylül Özgültekin paylaştı.

Jina Mahsa Emini hatırlatıldı

Derya, Ortadoğu’da süregelen etnik, inanç ve cinsiyetçi temeldeki politikaların 14 Eylül’de Jîna Emînî adında genç bir kadının saçı göründü diye işkenceyle katledildiğini belirtti. Derya, “Bu vahim olay her ne kadar dünyada ses getirmiş olsa da ülkede yaşanan protestolar sonucu başka insanların da yaşam hakkı elinden alınmış ancak kadına yönelik şiddetin, ayrımcı politikaların son bulmasına yönelik herhangi bir gelişme yaşanmamıştır” dedi. Derya ardından Kurdistan’da katledilen kadınları, şiddet gören kadınları, 1055 gündür kayıp olan Gülistan Doku’yu hatırlattı.

‘Kürt kadın siyasetçileri tutuklanıyor’

Yine siyasette ve politikada aktif rol alan Kürt kadınlarına yönelik tutuklamalarla gerçekleşen yargısal baskının da şiddetin başka bir yönü olduğunu söyleyen Derya, “Barışın sağlanabilmesi için mücadele yürüten Kürt kadın siyasetçilerin sürekli tutuklama ve cezalandırma ile karşı karşıya bırakılması kadına yönelik hem psikolojik hem de yargısal şiddetin tezahürüdür.  İlerleyen hastalığına ve hayatını tek başına idame edemeyeceği raporla tespit edilmesine rağmen uzunca süre tahliye edilmeyen Aysel Tuğluk, yıllardır sadece siyaset alanındaki çalışmalarından kaynaklı tutuklanan ve hala tutuklu bulunan Gülten Kışanak, Ayla Akat, Figen Yüksekdağ, Sabahat Tuncel gibi birçok kadın siyasetçi bu şiddetin yansımasıdır. Ülkenin mevcut siyasi yapısı, siyasete sirayet eden erillik, var olan çatışmalı ortam toplumsal cinsiyet eşitliğini yok saymaktadır.  Devam eden politikalar kadını daha çok ev içine hapsetmekte, toplumsal hayattan ve toplumsal yaşama eşit katılımdan uzak tutmaya çalışmaktadır” şeklinde belirtti.

‘68 kadın katledildi’

Kurdistan’da intihar sonucu 11, aile içi şiddet sonucu 38 kadının katledildiğine dikkat çeken Derya, toplumsal alanda şiddet sonucu 68 kadının katledildiğini kaydetti. 49 kadının da kuşkulu bir şekilde yaşamını yitirdiğine değinen Derya, “33 kadın cinsel saldırıya maruz bırakılmış, 29 kadın şiddet sonucu yaralanmıştır. Bilançomuz da görüleceği üzere kadınlar en çok aile içinde yaşanan şiddet sonucunda yaşamını yitirmiştir. Yine kadınlar toplumsal alanda yaşanan şiddet, intihar, kuşkulu ölüm, alıkonulma, cinsel saldırı ve fuhuş yapmaya zorlanma gibi birçok alanda şiddete ve ihlale maruz kalmaktadır. Kadınlar çatışmalı ortamda, hapishane ve sağlıkta şiddet sonucu yaşamını yitirmektedirler” diyerek bilançoyu gözler önüne serdi.

‘Cezasızlık politikasından vazgeçilmelidir’

Derya son olarak, “Biz kadınlar, her alana uzanan cinsiyetçiliğin ve eril zihniyetin yarattığı şiddet kültürüyle karşı karşıyayız. Buna son verilmesi için çağrı ve taleplerimizi bir kez daha tekrarlıyoruz. Devlet kadına karşı şiddeti önlemek için her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Toplumsal cinsiyet eşitliğini, toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırmak için politikalar üretmelidir. Cinsiyete dayalı ayrımcılığı ortadan kaldırmalıdır. Kadına karşı şiddet uygulayan failler hakkında etkili ve caydırıcı cezalandırma yoluna gidilmeli ve cezasızlık politikalarından vazgeçilmelidir” dedi.

Raporun bilançosunu okuyan İHD Amed Şubesi Çocuk Komisyonu Üyesi Avukat Eylül Özgültekin ise,  bölgede kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin en çok yaşandığı ilk 5 şehir arasında Rıha, Dîlok, Xarpet, Amed ve Şırnex’in bulunduğunu belirtti. Eylül, kadınların şüpheli şekilde en çok yaşamını yitirdiği il Wan olurken, Rıha, Amed ve Mêrdîn’in ilk sıralarda yer aldığını söyledi. 

Bilanço şöyle:

“*Bölge kentlerinde en az 11 kadın intihar sonucu yaşamını yitirirken, 5 kadın intihar teşebbüsünde bulundu.

* Aile içi erkek şiddeti sonucu en az 38 kadın yaşamını yitirdi, 15 kadın yaralandı.

* Toplumsal alanda erkek şiddeti sonucu en az 19 kadın yaşamını yitirdi, 14 kadın yaralandı.

* Toplumsal alanda en az 33 kadın erkeklerin cinsel saldırısına maruz kaldı.

* Bölge kentlerinde en az 49 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

* Bölge kentlerinde 1 yılda 117 kadın yaşamını yitirdi. 34 kadın çeşitli şekillerde yaralandı.”

( Kaynak: JINNEWS )

Editör: Haber Merkezi