İSTANBUL - Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Merve Dizdar’ın maruz kaldığı sözlü şiddeti kınayan İHD, “Kadınlara ve kız çocuklarına cinsiyet ayrımcılığı ve şiddeti reva görenlerin gerçeklerin üzerini örtme, suçlarını gizleme çabası olduğu açıkça görülmektedir” dedi.

Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü alan oyuncu Merve Dizdar, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmadan dolayı dijital medyada sözlü şiddete maruz kaldı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Merve için, “Önce kendi ülkene saygı duymayı öğreneceksin…” yazdı. 

“Gerçeklerin üstünü örtme, suçlarını gizleme çabası”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Merve’nin ve şiddete, cinsiyet ayrımcılığına maruzkalan tüm kadınların yanında olduklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Erkek egemen zihniyet tarafından sosyal medya ve basın yayın organları da kullanılarak giderek köpürtülen bu linç kampanyasının, Türkiye’de kadın cinayetlerini durduramayan, kadınlara ve kız çocuklarına cinsiyet ayrımcılığı ve şiddeti reva görenlerin gerçeklerin üzerini örtme, suçlarını gizleme çabası olduğu açıkça görülmektedir.

Bu linç kampanyasına katılanlara ve ülkeyi yönetenlere soruyoruz, gerçeklerin üzerini örterken kadın cinayetlerini çocuk istismarını meşrulaştırdığınızın, yen içinde bırakmaya çalıştığınızın kadınların ve çocukların hayatı olduğunun farkında mısınız? Gerçeklerin karartılmasına seyirci kalmayacağız.”

"Tüm mücadeleci ruhlara"

Nuri Bilge Ceylan imzalı "Kuru Otlar Üstüne" ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü alan Merve Dizdar konuşmasında, şunlaro dile getirmişti: “Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada kadın olmak Nuray’ın, Nuraylar'ın duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor.

Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.”

( Kaynak: JINNEWS)

Editör: Hamza Özkan