HABER MERKEZİ - İran'daki 12 üniversiteden öğrenciler, yeni akademik yıla ilişkin “Geri dönüyoruz” başlığıyla yayınladıkları bildiride “Yeni akademik yıl, İslam Cumhuriyeti'nin baskıcı önlemlerine karşı yeni bir aktivizm ve direniş aşaması olacak” dedi.

İran’daki üniversitelerin bugün açılması nedeniyle İran’ın 12 büyük üniversitesinden öğrenciler “Geri Dönüyoruz” adıyla ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride, Tahran, Allameh Tabataba'i, Beheshti, Khajeh Nasir al-Din Tusi, Alzahra ve Tahran Sanat, Yezd, Ahvaz Chamran, İsfahan, İsfahan Sanat, Babol Noshirvani ve Meşhed Ferdowsi üniversitelerinin öğrenci sendikalarının imzaları yer aldı.

‘Yeni bir aktivizm ve direniş aşaması’

Bildiride, yeni akademik yılı İran hükümetinin baskıcı tutumlarına karşı “yeni bir aktivizm ve direniş aşaması” olarak değerlendiren öğrenciler, "Üniversitelerdeki pasiflik ve sessizliği mezara gömeceğimizi yüksek sesle duyuruyoruz” dedi. Öğrencilerin geçtiğimiz yıl halkın diğer kesimleriyle birlikte üniversitelerde baskı ve zulme karşı seslerini yükselttiği ve yoldaşlarıyla direnişe geçtiğinin belirtildiği bildiride, “Bu direnişin bedeli ağır oldu ve kazanımları kalıcı oldu; Tutuklandık, kovulduk, uzaklaştırıldık, tehdit edildik ama aradan bir yıl geçtikten sonra artık aramızda yaygınlaşan, geri dönüşü olmayan bir yolda bir adım attığımıza inandığımız bir noktayayız” diye kaydedildi.

‘Direnişimiz iktidarın baskıcı önlemlerini etkisiz hale getirecek’

Tiranlığın kuruluşundan bu yana her zamankinden daha fazla üniversiteleri sessizleştirmekte kararlı olduğuna dikkat çekilen bildiride, “Öğrencilerin ve profesörlerin üniversite alanından uzaklaştırılması, örgütlerin faaliyet alanlarının sınırlandırılması, öğrenci alanlarının tek tek kaldırılması, öğrencileri hak ettikleri olanaklardan mahrum bırakılması ve serbestliğin kaldırılması. Disiplin kırbacının izleri hâlâ orada olsa da yaraları hiçbir şey değil; çünkü geçtiğimiz yıl dönüşümlü olarak yaşanan ‘isteme, baskı ve ısrar’ deneyimi bizi ideallerimize ulaşmak için yeni bir direniş aşamasına getirdi ve bu da iktidarın baskıcı önlemlerini etkisiz hale getirecek” denildi.

‘Gelecek için üniversiteleri yeniden sahiplenmenin zamanı’

Öğrencilerin umudu ve yaşamı birlikte koruma ve inşa etmeye çağrıldığı bildirinin devamında şu ifadeler yer aldı: “Çünkü öğrenci kimliği, haksızlıklara karşı durmak ve doğru talepleri gerçekleştirmeye çalışmak anlamına gelir ve toplumun akışkan bilinciyle ve toplumun mükemmelleşmesiyle doğrudan bağlantılıdır. Şimdi önümüze bakıyoruz; Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasının eşiğindeyken üniversitenin birçok alanda verimsiz olması bizi ciddi ve yapıcı sorunlarla karşı karşıya bırakan bir durum. Artık geri dönüş yolu olmayan bir yoldayız.

Geleceği hayal etme, inşa etme ve ona ulaşmak için mücadele etme alanı olarak üniversiteyi yeniden sahiplenmenin, yeniden tanımlamanın zamanıdır. Şu anda öğrenci hareketi içinde zulmün gözünde bir diken, yarınlara doğru yürüdüğümüz yol için aydınlatıcı bir ateş olan bir gelenek inşa ediliyor.”

Editör: Hamza Özkan