İSTANBUL - İstanbul’da 17 Mart’ta yapılacak Newroz hazırlıkları tamamlandı. Tertip Komitesi Sözcüsü Samet Ayaz, “Newroz’un Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve tecridin kalkmasına vesile olmasını diliyoruz” sözleriyle tüm kent sakinlerini kutlamalara davet etti. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) öncülüğünde, “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla hazırlıkları tamamlanan İstanbul Newrozu, 17 Mart Pazar günü saat 13.00’te Yenikapı Miting Alanında kutlanacak. Yüzbinlerin katılması beklenen Newroza dair değerlendirmelerde bulunan Tertip Komitesi Sözcüsü Samet Ayaz, kent halkını alana beklediklerini dile getirdi. 

Newroz kutlamasında HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir ile DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan birer konuşma yapacak. Kutlamada Tunuslu sanatçı Emel Mathlouthi, Gölgedekiler, Mikail Aslan ve Murat Demir sahne alacak. 

450 BİN BİLDİRİ 

Newroz tertip komitesi içinde DEM Parti’nin yanı sıra sol, sosyalist yapıların temsilcilerinin de olduğunu belirten Ayaz, hazırlıklara günler öncesinden başladıklarını ifade etti. Ayaz, kutlamalarda 450 pankart ve 450 bin el bildirisi dağıttıklarını kaydetti. Bildirilerin tüm ilçelerde dağıtıldığını vurgulayan Ayaz, “Her ilçe, kendi bulunduğu alanda esnaflara, öğrencilere, kadınlara, kısacası mahalle mahalle ev ev dolaşarak bildirilerimizi halka ulaştırıyoruz. Öte yandan siyasi parti, sivil toplum örgütleri, dernek ve kurumlara verilmek üzere binlerce Newroz davetiyesi basıldı” dedi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Newroz’un kutlandığı miting alanında güvenliği sağlamak amacıyla 450 kişinin görevlendirildiğini dile getiren Ayaz, “Her ilçeden, 15 kişi görev alacak şekilde planlama yaptık. Çalışmalarımızı üç bölgeye ayırdık.  İstanbul’un her üç bölgesinde hem bildiri dağıtımı hem de diğer çalışmalarımızı yürütüyoruz. Halka ulaşıp Newroz’a çağrı yapıyoruz, önemini anlatıyoruz” diye konuştu.

ÖCALAN’IN FİZİKİ ÖZGÜRLÜĞÜ

2024 yılı Newrozu’nun “Sayın Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve tecridin kalkmasına”  vesile olması temennisinde bulunan Ayaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilindiği üzere Newroz Kürt halkı için her zaman bir mücadele alanı olmuştur. Bu yıl da İmralı Cezaevinde tutuklu bulunan Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit ve zulmün bitmesi, cezaevlerinde açlık grevindeki arkadaşlarımızın özgürlüklerine vesile olmasını istiyoruz. Sayın Öcalan'ın özgürlüğü için Avrupa, Türkiye ve Kürdistan kentlerinde başlayan özgürlük hamlesi, ikinci aşamasına girdi. Hamlenin ikinci aşamasını daha büyük bir mücadele ve serhildan ruhuyla büyütmeyi hedefliyoruz.”

NEWROZ’A ÇAĞRI

Zulme, haksızlığa uğramış bütün toplumları Newroz alanına davet eden Ayaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz seçimi Newrozlaştıracağız. Bu yıl Newroz’u ne kadar çok büyütürsek, Sayın Öcalan’a uygulanan tecridi daha kolay kıracağız. Kürt halkına uygulanan asimilasyonu kabul etmiyorsak, bunu Newroz alanlarından haykırmalıyız. Sadece Kürt halkını değil, yok sayılan, hor görülen bütün halkları Newroz’a bekliyoruz.” 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/235809