İSTANBUL – Onbinlerin katıldığı “Kayyıma geçit yok” mitinginde ortak mücadele vurgusu öne çıkarken, kitle kayyıma, tecride, anti demokratik tüm uygulamalara, kadın katliamlarına, ekonomik krize ilişkin itirazlarını yüksek sesle dile getirdi. 

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) yerel seçimlerde kazandığı Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına ilişkin “Emeğimiz, özgürlüğümüz için kayyıma geçit vermeyeceğiz” şiarıyla Kartal Meydanı’nda miting düzenledi. Mitinge sedika, siyasi parti ve örgüt, emek ve meslek örgütleri, kadın ve gençlik örgütleri olmaka üzere onbinlerce kişi katıldı.

Miting öncesi Kartal’da bulunan Başak durağında büyük bir kitle toplandı. Kortejde, 29 Haziran  1925’te Amed’in Dağkapı Meydanı’nda 46 arkadaşı ile birlikte idam edilen Kürt önderlerinden Şêx Said ve 1999 yılında uluslararası bir komplo ile Türkiye’ye teslim edilen PKK Lideri Abdullah Öcalan’a 29 Haziran’da görülen karar duruşmasında verilen idam kararına dikkat çeken, dev “1925’ten 1999’a Biz Diz Çökmedik Çökmeyeceğiz” pankartı açıldı.

HDK, DEM Parti, TJA’nın olduğu kortejde katılanlar, üzerinde “Kayyım defol” yazılı siyah tişörler giyerken, ellerinde ise siyah zemin üzerinde beyaz yazılı “Kayyın defol” ve “Özgürlüğe ses ver” dövizlerini taşıdı. Kortejde ki kitle sık sık “Kayyım gidecek biz kalacağız”, “Direne direne kazanacağız” ve “Jin jiyan azadi” sloganlarını attı. 

7’DEN 70’ŞE HERKES ALANDA

7’den 70’e her yaştan yurttaşın katıldığı mitingde, yurttaşlar davul zurna eşlinde halay çekti. Kayyım kartışı sloganların hiç eksik olmadığı mitingde, AKP iktidarının istifasına dönük sloganlarda atıldı.

ORTAK MÜCADELE MESAJI

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, başta kayyım olmak üzere “faşizme” karşı birlikte mücadelenin önemine vurgu yapılan ortak basın metninin okunmasıyla miting başladı. Mitingde öne çıkan mesaj, Kurdistan ve Türkiye halklarının demokrasi, özgürlük ve barış için ortak mücadele etmesinin önemi vurgulandı. 

Mitingde öne çıkan mesajlardan biride tecrit vurgusu oldu. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için devam eden “Özgürlüğe ses” ver eyleminin sloganı dövizlerde yer alırken; alana girişlerde “Be Serok jiyan nabe”, “Biji serok Apo” sloganları atıldı. 

COLEMÊRG’DEN İSTANBUL’ A KAYYIM ORTAK SORUN

Kayyım atanan Colmêrg Belediye Eş Başkanı Viyan Tekçe’de, kayyımın Türkiye’nin ortak bir sorunu olduğuna dikkat çeken konuşmasında, Colemêrg halkının iradesinin yok sayıldığını belirterek, tüm saldırılara karşı ortak mücadele etmenin önemine vurgu yaptı. 

KOBANÊ’DEN GEZİ VE 1 MAYIS’A

Yine Kobanê’den Gezi’ye, 1 Mayıs’a ilişkin ortak mesajların yer aldığı tüm konuşmalarda yine bu davalardan dolayı yargılanan ve cezaevinde olan tutsakların mesajları okundu. Tutsakların mesajlarında ortak vurgu da birlikte mücadel oldu.

Büyük bir coşkuyla gerçekleşen mitingde kitle, taleplerini ve itirazlarını en yüksek sesle dile getirdi. Mevcut iktidarın istifasını isteyen kitle, emek sömürüsüne, yoksulluğa, kadın katliamlarına, baskıya, anti demokratik uygulamalara, tecride ve kayyıma karşı sloganlarını yükseltti. 

Seyit Rıza’nın silahşoru Seyit Rıza’nın silahşoru

Yapılan konuşmaların ardından miting sanatçı Onur Akın, Adalılar ve Arhat’ın sahnede seslendirdiği şarkılar ile son buldu. 

Editör: Hamza Özkan