İSTANBUL - İstanbul Valiliği, patlamanın ardından İstiklal Caddesi’nde stant, sergi, sokak müziği gibi birçok etkinliğe yasak getirdi. 

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da gerçekleşen ve 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin ise yaralandığı bombalı saldırının ardından İstanbul Valiliği, dün  “Genel Emir” yayınlayarak caddedeki stant, sergi, sokak müziği gibi birçok etkinliğe güvenlik gerekçesiyle yasak getirildiğini duyurdu. 

Valilik yayınladığı “Genel Emir”de şu ifadeleri kullandı:  “Yaklaşık 1.400 metre uzunluğunda ve ülkemizin en yoğun yaya trafiğine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi'nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaflar, mesleki teşekküller, yerel yönetimler ve güvenlik birimleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olmuştur. Öte yandan, kamu düzeni ve esenliği ile genel asayişin sağlanmasında da aynı hususun kritik önem teşkil ettiği değerlendirilmektedir." 

YASAKLAR 

Bu kapsamda İstiklal Caddesi'nde alınan yeni önlemler şu şekilde belirtildi: “Herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına, stant kurulmasına, sergi açılmasına, seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına, sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine, toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına, hanutçuluk faaliyetlerine ve benzerlerine kesinlikle izin verilmeyecektir." 

(MA )