İZMİR - Okullarda "Manevi danışman" adı altında din görevlilerinin atanmasına tepki gösteren Eğitim-Sen ile Veli-Der, eğitim sisteminin “tek din, tek mezhep” anlayışıyla biçimlendirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) İzmir Şubeleri ve Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) okullarda “Manevi danışman” adı altında görevlendirilen din görevlilerine ilişkin Eğitim-Sen 1 Nolu Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Açıklamayı yapan Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal, eğitim kurumlarının, iktidarın ırkçı, mezhepçi, ayrımcı ve otoriter uygulamaları nedeniyle gerçek işlevlerinden uzaklaştığını belirtti. İktidarın eğitim başta olmak üzere, toplumsal yaşamın bütün alanlarında “tek din, tek mezhep” anlayışı çerçevesinde hayata geçirdiği bu tür uygulamalarla eşit, özgür ve demokratik yaşama karşı açık bir tavır aldığını söyleyen Vardal, “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi (ÇEDES)” kapsamında İzmir’de 842 okulda “manevi danışman” adı altında vaiz, imam-hatip, kuran kursu öğreticileri görevlendirildiğini söyledi. 

‘KABUL EDİLEMEZ’ 

Okullarda eğitim, öğretimin kamu görevlileri ve ihtisas sahibi kişiler tarafından yürütülmesinin zorunluluk olduğunu dile getiren Vardal, vaiz, imam-hatip ve kuran kursu öğreticisi görevlendirilmesi kamusal ve laik eğitimi tümüyle ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim olduğunu söyledi. Vardal, “Özü itibariyle bu projenin iptal edilmesi gerekir. Velilerimize ve öğrencilerimize çağrımız kimsenin bu faaliyete zorlanamayacağıdır. Velilerimiz ve öğrencilerimiz herhangi bir zorlama durumunda Eğitim Sen şubeleri ile iletişime geçerek gerekli desteği alabilir. Eğitim sisteminde ve genel olarak toplumsal yaşamda iktidarın kendi dünya görüşüne ve yaşam tarzına uygun nesiller yetiştirme yönündeki uygulamaları tüm topluma yönelik fiili bir baskı ve dayatma haline gelmiştir. Bu konuda özellikle eğitim sisteminin ‘tek din, tek mezhep’ anlayışına uygun olarak dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmesi kabul edilemez” diye konuştu.

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan