İSTANBUL - Her Pazar yayımlanan Jin Dergi’nin 10'uncu sayısı, “Bu sandıktan tek adam değil eşitlik çıkacak” manşetiyle çıktı.

Haftalık çıkan web dergi Jin’in 10’uncu sayısı, “Bu sandıktan tek adam değil eşitlik çıkacak” manşetiyle okuyucuyla buluştu. Her Pazar çıkan derginin yeni sayısında gazeteci Hicran Urun’un “Kadın İhtisas Mahkemeleri, ev içi emeğe emeklilik hakkı ve güçlü kadın temsili: Bu sandıktan eşitlik çıkacak” başlığıyla Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ile yaptığı söyleşi, Nişmiye Güler’in ise “Yeşil Sol ağacı kadınların yeni yaşam umudu” başlığı ile Yeşil Sol Parti Amed Milletvekili adayı Adalet Kaya’ya yaptığı ile söyleşi yer aldı. 

Yine yeni sayıda Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili adayı Ayten Kordu da “Biz kadınların tek adam rejimine ‘dur’ diyecek gücü var” yazısıyla Yeşil Sol Parti’nin kadın çalışmalarını kaleme aldı. Handan Coşkun, “Depremden 2 buçuk milyon çocuk etkilendi: Çocuğun yüksek yararına dikkat!” başlıklı yazısında depremde etkilenen çocuklara karşı yapılması gereken çalışmalara değinirken, Mehtap Filiz Sakık da “Anneme bir mezar sözüm var!” yazısında 20 yıllık AKP iktidarında katledilen ve failleri cezasız bırakılanlara değindi.

Oya Açan, “Sorgulanmayan ‘normallikler” yazısında Ermeni soykırımına ve soykırım sonucundaki normalleştirilen davranışları ele alırken, Heja Zerya, “Nudem ve özgürlüğü seçmek” yazısında 2023 seçiminin önemi ve tarihselliğini anlattı. Yüksel Mutlu ise “4 Mayıs 1937 / Bizim acımız, roza şaye…” yazısıyla Dersim katliamında kadınların yaşadıklarını anlattı.

Yeni sayıda yer alan tüm konular şöyle: 

* Kadın İhtisas Mahkemeleri, ev içi emeğe emeklilik hakkı ve güçlü kadın temsili: Bu sandıktan eşitlik çıkacak / Çiğdem Kılıçgün Uçar ile söyleşi – Hicran Urun

* Yeşil Sol ağacı kadınların yeni yaşam umudu / Adalet Kaya ile söyleşi – Nişmiye Güler

* Biz kadınların tek adam rejimine ‘dur’ diyecek gücü var / Ayten Kordu

* Depremden 2 buçuk milyon çocuk etkilendi: Çocuğun yüksek yararına dikkat! / Handan Coşkun

* Anneme bir mezar sözüm var! / Mehtap Filiz Sakık

* Sorgulanmayan “normallikler” / Oya Açan

* Nudem ve özgürlüğü seçmek / Heja Zerya

* 4 Mayıs 1937 / Bizim acımız, roza şaye… / Yüksel Mutlu

Editör: Hamza Özkan