ŞIRNAK - Cizre’de 25 Kasım’da polis şiddetine maruz kalan kadınlar, “Jin, jiyan, azadî’ mücadelesini yükselteceğiz. Bu da onlara dert olsun” dedi. 

MA'nın haberine göre; Özgür Kadın Hareketi’nin (TJA) Şırnak’ın Cizre ilçesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yapmak istediği yürüyüşe saldıran polisler, 23 kadını darp ederek gözaltına almıştı. Kadınlar, aynı gün ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Şiddete maruz kalan kadınlar, yaşananları anlattı. 

KUTLU: BOYUN EĞMEDİK

Yerine kayyım atanan HDP Cizîr Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu, yürüyüş öncesi de çalışmalarının engellendiğini söyledi. Kutlu, Qileban (Uludere) ve Silopiya (Silopi) ilçesinde de çalışmalarının engellendiğine işaret ederek, “AKP ve MHP iktidarı, vali ve kaymakamlar üzerinden diktatörlüğünü sürdürüyor” dedi. Gözaltı sırasında başlarının eğdirilmek istendiğini aktaran Kutlu, “Bilinçli olarak saldırdılar. O gün şiddet uygulamak için gelmişlerdi. Bizi gözaltına aldıkları zaman da bize vurdular. 3 kadın polis beni aldı. Biri elimi bağlıyordu, biri saçımı çekiyordu, biri de başımı eğmeye çalışıyordu. Ama bizler onların şiddetine boyun eğmedik. O durumda yüzümüzü halka gösteriyorlardı. Ben de başımı eğmedim. Biz, ‘jin, jiyan, azadî’ sloganıyla cevap veriyorduk. 8 saat boyunca gözaltında kaldık ve şiddet gördük. Şiddet uygulayan ve hakaret eden polisler hakkında şikayetçi olduk” diye konuştu. 

TUNÇ: ‘JIN, JIYAN, AZADÎ’ ONLARA DERT OLSUN

Gözaltına alınan TJA üyesi Güler Tunç, mücadelelerinin engel tanımadığını vurguladı. Tunç, “Bilindiği gibi son yıllarda bölgemizde 16 kadın katledildi. Bu kadınlar özel savaş politikaları sonucunda katledildi. Bu kişiler devletle ilişkili olan kişiler tarafından katledildi. Bunun için yürümek istedik. ‘Jin, jiyan, azadî’ felsefesiyle alanlara çıktık. Ama her yerde valilerin yasakları vardı. Bütün engellemelere rağmen her yerde binlerce kadına ulaştık. Birçok arkadaşımız darp edildi, bazılarının kolu kırıldı. Ama bütün bunlara rağmen bir duruşumuz vardı. Karakola kadar ‘jin, jiyan, azadî’ sloganını attık. Bugünden itibaren daha fazla direneceğiz. ‘Jin, jiyan, azadî’ mücadelesini yükselteceğiz. Bu da onlara dert olsun” şeklinde konuştu. 

‘ŞİDDETİ KABUL ETMİYORUZ’

Barış Annesi Nebiha Akay, polis şiddetine değinerek, “Kadına yönelik şiddete hayır demek için oradaydık. Kadınlar daha fazla katledilmesin diye oradaydık. Ama daha bir açıklama bile yapmadan apar topar gözaltı yaptılar. Arkadaşlarımız darp edildi, saçları çekildi. Kadınların öldürülmediği bir gün yok. İdil’de bir anne 3 kızıyla birlikte katledildi. Bunlar niye katledildi? Biz bunu soruyoruz. Kadın üzerindeki şiddeti kabul etmiyoruz” diye konuştu. 

‘KATİLLER HESAP VERENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

Silopiya Belediye Meclis üyesi Fehime Saruhan ise, gözaltında da şiddete maruz kaldıklarını ifade etti. Saruhan, “25 Kasım çalışmaları başladığından beri sorun çıkartıyorlardı. Bu da kadına yönelik şiddetin meşrulaştırıldığının anlamına geliyor. İllegal bir şey yapmadık. Orada yürümek bizim doğal hakkımız. Erkek zihniyetine karşı ses çıkartmak istedik. Direndik ve yürüyüşümüzü yaptık. Kadın katilleri hesap verene kadar, kadına tecavüz edenler hesap verene kadar mücadelemiz sürecek. Akşama kadar ayakta bekletildik. 25 Kasım’da en fazla şiddete yine kadınlar maruz kaldı” şeklinde konuştu. 

Editör: Haber Merkezi