HABER MERKEZİ - Eril sisteme karşı yayıncılığıyla altıncı yılına giren JINNEWS, kadının, çocuğun, doğanın, toplumun sesi olmaya devam ediyor. 

Özgür basın geleneğine yönelik baskıların en yoğun olduğu bu süreçte kadın haberciliği eril zihniyete karşı gündem oluşturmaya devam ediyor. Tarihsel açıdan bakıldığında dünyada bir ilk olan ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Jin Haber Ajansı (JINHA) ve devamında yayın hayatına başlayan Gazete Şûjin kadınların sesi oldu. 

Dünya kadınlarının sesi oldu

Son olarak 25 Eylül 2017’de yayın hayatına başlayan JINNEWS, bugün altıncı yılında kadın, çocuk ve ekolojik boyutu başta olmak üzere, her alanda gündem oluşturmaya devam ediyor. “Kadının kalemiyle hakikatin izinde” şiarıyla yayıncılığına devam eden JINNEWS, Kurdistan’ın yanı sıra Rojava, Güney Kurdistan, Rojhilat başta olmak üzere Türkiye, Ortadoğu ve dünya genelinde de kadınların sesi oldu, oluyor.

Erilliğe karşı sözünü sakınmadı, sakınmıyor

Erilleştirilmiş alanlara karşı sözünü söyleyen JINNEWS, “Kadınlar her yerde” demeyi kendine misyon edinirken, her kadına her çocuğa, doğa kıyımına, karşı toplumsal haberciliği esas almayı sürdürüyor. 

İktidarın politikaları sonucunda hedef alınan ajansın, muhabirlerine yönelik gözaltı ve tutuklama, sitesine yönelik erişim engellerine rağmen, Kürt gazeteciler Gurbetelli Ersöz, ve Şilan Aras’tan, Nujiyan Erhan’dan, Deniz Fırat’tan aldığı mirasla sözünü yükseltiyor. 

Editör: Hamza Özkan