HABER MERKEZİ - Kadınlar Geleceği Örüyor Ağı, 2. Uluslararası Kadın Konferansı’nı, “Devrimimiz: Hayatı Özgürleştirmek” şiarıyla dünya çapında 600’e yakın kadının katılımı ile gerçekleştirecek.

JINNEWS'in haberine göre; İlk konferanslarını 2018 yılında gerçekleştiren Kadınlar Geleceği Örüyor Ağı, 2. Uluslararası Kadın Konferansı’nı “Devrimimiz: Hayatı Özgürleştirmek” şiarıyla 5 ve 6 Kasım tarihlerinde Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştirecek. Berlin Teknoloji Enstitüsü’nde yapılacak konferansa, dünya çapında onlarca ülkeden 600’e yakın kadın katılacak.

Kürtçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca, Arapça ve Türkçe dillerinde çevirilerin yapılacağı konferansta, birçok başlık altında tartışmalar yürütülüp, çalıştaylar gerçekleştirilecek.

Dünya demokratik kadın konferalizmi 

Kalıcı bir direniş ağı örmeyi ve mücadelelerin aktif öznesi olma amacıyla bir araya gelen kadınların hedefi, “Dünya Demokratik Kadın Konfederalizmi” ni yaratmak.

Konferansta ele alınacak ana konular ise şöyle:

*Üçüncü Dünya Savaşı ve Devletin ve Baskın Erkeğin Bağışıklığının Zırhını Parçalamak  (Topluma ve Kadına Yönelik Devlet Şiddeti: Kırbacı, Baskın Erkek, Ecocide: Egemenlik, Mülksüzleştirme, Baskının Kaldırılması)

*Olmak – İstenen Hayat Mucizelerle Değil Devrimle Gelecektir (Feminizm – En Eski Koloninin İsyanı ve Onun Ötesinde Neler Var?,  Özgürlük Sosyolojisi ve Jineoloji)

*Vizyonumuz: Özgür Yaşam İnşa Etmek (Düzenlemek, Hayatı Savun: Savaşa Hayır, Meşru Müdafaaya Evet)

*Yolumuzu Bulmak (Jin, Jiyan, Azadi -  Neden Uluslarüstü Bir Kadın Örgütü? Dünya Demokratik Kadın Konfedaralizm Önerisi Nedir?,

Aktivist, yazar, siyasetçi kadınlar

Konferansta konuşmacılar arasında yer alan isimler şöyle: “IWA-Uluslararası Kadın İttifakı'ndan (Filipinler) Jovita Montes, İran ve Rojhilat/Doğu Kürdistan'daki kadın hareketinden aktivistler, Kürdistan Ulusal Kongresi'nden Nilüfer Koç , Lolita Chavez, Feministas Abya Yala (Guatemala) ,RAWA (Afganistan) kadın örgütünden aktivistler, Kavita Krishnan (Feminist, All India Progressive Women's Association India), Ariel Salleh, sosyolog ve eko-feminist (Avustralya), Elif Kaya (Jineoloji Center Europe), Genevieve, Barış aktivisti, feminist ve hayırsever (ABD, İtalya), Anjila Al Maamari, (Kadınları ve Çocukları Desteklemek için Stratejik Araştırmalar Merkezi, Yemen), Deniz Abukan, aktivist TJA - Özgür Kadın Hareketi, (Kürdistan, Türkiye), Nimat Kuku, (Sudan Kadınları Temsilcisi Hareket, Sudan), Dilar Dirik, politik sosyolog ve yazar, İrem Gerkuş, Kadınlar Birlikte Güçlü (Kadınlar İttifakı Türkiye), Marta Dillon, (Ni Una Menos Hareketi, Arjantin), Jade Daniels, Ra Life Urban Self Defence System Siyah kadın hareketi ( ABD), Şengal (Sincar, Kürdistan) temsilcisi Asya Abdullah,PYD partisinin (Rojava, Kürdistan) eş başkanı Vilma Almendra (Pueblos en Camino, Kolombiya)”

Editör: Haber Merkezi