İZMİR - Barış Vakfı Başkanı Hakan Tahmaz, Filistin-İsrail arasındaki savaşın 3’üncü Dünya Savaşı olduğuna işaret ederek, "Dünyada yeni bir düzen kuruluyor. Kalıcı barış için dünyada güçlü bir rüzgar oluşmalı" dedi. 

İsrail'in Gazze'ye dönük saldırıları 24'üncü gününde devam ederken, en son yapılan açıklamalara göre 7 bin 326 kişi hayatını kaybetti. Bu rakam, İsrail'e dönük saldırılarda hayatını kaybedenlerin de eklenmesiyle birlikte 10 bine yaklaşıyor. Savaşın yarattığı yıkım da her geçen gün daha da büyüyor. Saldırıları değerlendiren Barış Vakfı Başkanı Hakan Tahmaz, uluslararası güçlerin 56 yıldır söz konusu soruna çözüm getirmediğine işaret etti. 

'DÜNYA YENİDEN DİZAYN EDİLİYOR'

Tahmaz, Filistin halkının kendi kaderini tayin etme hakkının olduğunu vurgulayarak, Filistin halkının İsrail'in işgaline karşı çıktığının söyledi. Tahmaz, "İsrail, belirlediği statükoya rıza gösterilmesini bekliyor. Ukrayna’da demokrasi havarisi kesimler, Filistin’de bunun tam tersini yapıyor. Gerekçe olarak Hamas gösteriliyor, Hamas’ı gerekçe gösterenler İsrail’in bugüne kadar yapıtlıklarına ne diyor? İlk defa bütün batı devlet liderleri İsrail başkanına desteklerini açıkladılar” dedi. 

Tahmaz, İsrail-Filistin savaşı, Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük saldırılar ile Ukrayna’daki savaş birlikte değerlendirildiğinde "3’üncü Dünya Savaşı"nın yürütüldüğü ve dünyanın yeniden dizayn edildiğini söyledi. Tahmaz, "Emperyalist güçler, dünyanın iki büyük yıkım yaşadığı 1’inci ve 2’nci Dünya savaşları sonrası kabul edilen insan hakları beyanname ve sözleşmelerinde geriye doğru giden bir yöne girdi. Türk, Kürt, Sünni, Şii, Alevi gibi kutuplaşmalar derinleşirse toplumsal çürüme ve çatışma yaygınlaşacak. Hem Türkiye hem de bölgede bu daha yaygınlaşacak. Bugün mahallede insanların komşuları ile yaşadığı sorunları var. Çünkü insana insan olduğu için verilen değerde geriye dönüş oldu. Açık şiddet değil, kültürel çatışma var. Filistin meselesindeki yaklaşım yaşanan tehlikenin büyüklüğünü gösterdi" ifadelerini kullandı. 

3’ÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI 

Dünyadaki her gücün kendine göre pozisyon aldığını ifade eden Tahmaz, Filistin meselesinde İran’ın daha sahaya inmediğini ve Rusya’nın bunu beklediğini kaydetti. Tahmaz, “Bölgede belirleyici güçlerden biri Hamas diğeri de Hizbullah’tır. Herkes kendi pozisyonunu önceliyor. Filistin meselesinde, Türkiye İsrail’e ve Amerika’ya sert çıkıyor. Diğer yandan da batı ittifakları ile kendi pozisyonunu güçlendirecek adımlara yol veriyor” diye belirtti.  

Yaşanan çatışma ve savaşların sona ermesi, barışın sağlanması için şiddet halinin bitmesini koşulsuz olarak istemek gerektiğini vurgulayan Tahmaz, "Geleceğimizin ipotek altına alınması tehlikesiyle karşı karşıyayız. Barış ancak evrensel hukuk kuralları ile gerçekleşir. Bu hakları emperyalist güçler bahşetmedi, bu haklar insanların mücadelesi sonucu oluştu. Yaşanan savaş hukuku aşımını teşhir etmeliyiz. Kalıcı barış için bütün dünyada güçlü bir rüzgar oluşturmamız gerekiyor” diye belirtti. 

MA / Delal Akyüz

Editör: Hamza Özkan