XARPÊT - Belediyenin bir dönem kayyım bir dönem de AKP'de olduğu Dep ilçesinde mikrofon uzattığımız yurttaşlar, "Hizmet etmediler, köylerimizin bile adını değiştirdiler. Değişim istiyoruz, Pusulamız DEM'dir" dedi. 

Xarpet’in (Elazığ) Dep (Karakoçan) ilçesinde Halkların Emek ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) seçmeni, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye yönetimini almakta kararlı görünüyor. Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2017’de Dep Belediyesi Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeyken, Eşbaşkanlar Burhan Kocaman ve Cennet Ayık tutuklandı. Eşbaşkanların tutuklanmasıyla birlikte İçişleri Bakanlığı Karakoçan İlçe Kaymakamı’nı belediyeye kayyım olarak atadı. 2019 yerel seçimlerinde ise seçmen kaydırma yöntemiyle belediye yönetimi AKP’ye geçti. 

Yaklaşık 2 dönemdir kayyım ve AKP tarafından yönetilen ilçede, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde DEM Parti iddialı. Seçim çalışmalarının başladığı ilçede halka mikrofon uzatarak  yurttaşların nabzını yokladık. 

Uzun yıllar Avrupa’da yaşadığını ifade eden Muhammet Karaduman, 2013’te yeniden memleketine döndüğünü belirterek, “Tek talebimiz dilimiz ve özgürlüğümüz” dedi. 2013’ten bu yana tercihini Kürt partilerinden yana yaptığını ifade eden Karaduman, ilçe halkına 31 Mart seçimlerinde DEM Parti’ye oy vermeleri çağrısında bulundu. 

'MAKARNACI DEĞİLİZ' TEPKİSİ 

63 yaşındaki Celal Gürza, her seçimde Kürt partilerine oy verdiğini ifade ederek, “Sandığa gittiğim zaman elimi kalbime koyacağım ve partime (DEM Parti) oy vereceğim. Pusulam odur, DEM Parti’dir. Makarnacı değiliz. Ümit ediyorum ki başaracağız” diye kaydetti. 

'KÖYLERİN ADINI DEĞİŞTİRDİLER' 

Oyunu DEM Parti’ye vereceğini vurgulayan Resul Doğan da, “Hakarete uğruyoruz, haklarımız verilmiyor, köylerimizin, yaşadığımız yerlerin bile adını değiştirdiler. Türkler nasılsa Kürtler de öyle… Neden adlarımızı değiştiriyorlar? Buradaki bütün köylerin adı değiştirilmiş. Oyumu farklı kimliklere saygı duyan DEM Parti’ye vereceğim” dedi. Her fırsatta Kürtlere “terörist” denildiğini vurgulayan Doğan, “Onlara oy verdiklerinde ise Kürtlerden daha iyisi yok. Eğer Kürtler ‘teröristse’ de bunu onlar yarattı. Kürtlerin haklarına saygı gösterselerdi ‘terörist’ olmazlardı.  Kürtlerin hakkı verilmediği sürece direnmeye devam edecekler” şeklinde konuştu. 

“Kime oy vereceğimiz belli, oyumuzu kendimiz dışında kimseye vermeyeceğiz” diyen Kazım Kaya, “Her zaman zulüm ve hakarete uğruyoruz. Her şey güzel olsun ama yaşananlar göz önünde, zulüm ve hakaret çok ancak her zaman mücadelemizi halkımızla sürdüreceğiz” diye belirti. 

'BELEDİYE AİLE ŞİRKETİNE DÖNDÜ' 

Bir diğer yurttaş Hakan Özkan da, DEM Parti’ye oy vereceklerini belirterek, “Her şey göz önünde, ben esnafım ama geçimimi yapamıyorum. Bu düzenin değişmesi gerekiyor. Belediye aile şirketine dönüşmüş durumda, yeğen çıkıyor, dayı giriyor sonra diğer yeğenine devrediyor. 5 yıldır yönetiyorlar, ara sokaklara girin bakın ne durumda?” diyerek, belediyenin hizmette bulunmamasından dert yandı. 

Seçilecek kişiden hizmet beklediklerini ifade eden Aytekin Aslan, “İlçemizin durumu ortada, Xarpet’e 100 kilometre uzaklıkta bir ilçeyiz. Hizmet bakımından diğer ilçelere oranla buraya devlet bize hizmet yapmıyor. Eksikliklerimiz çok, hizmet bekliyoruz. Su arıtma tesisimiz, sanayi sitemiz yok, işsizlik had safhada, ilçemizin nüfusu giderek azalıyor. Yönetim buraya iyi hizmet vermiyor” diye konuştu. 

'DEM PARTİ SİSTEM PARTİSİ DEĞİL' 

İmam Hüseyin Akdeniz, “Belediye başkanlarımızın halkımıza hizmet etmesi bizim birincil talebimiz. Kime oy vereceğimiz belli, DEM Parti’ye oy vereceğiz. DEM Parti bir kere sistem partisi değil, halkın partisi,  bence bu coğrafyada çalışanlar,  kadınlar, gençlere hiçbir çıkar gözetmeden çalışan tek parti ve tek oluşumdur” dedi. 

Bir diğer yurttaş Özen Kaya, “Sandığa gittiğimiz zaman DEM Parti’ye, kendimize oy vereceğiz. Kürt olduğumuz ve bu şehirdeki herkesin yüzde 100 Kürt olduğu için varlığımız ve haklarımız için kendimize oy veriyoruz. 31 Mart’ta kazanacağız inşallah halkımız belediyesini kazanacak. Halkımız diline, haklarına, kültürüne sahip çıkmalı” diye belirti. Tekin Özbek, iktidar partisinin insan hakları alanında sınıfta kaldığını ifade ederek, “Bu seçimde kendimize oy vereceğiz” dedi. 

DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı

'DÜZENİ DEĞİŞTİRME UMUDUYLA SANDIĞA GİDİYORUZ' 

Bu düzenin değişebilmesi için sandığa gittiğini ifade eden Delal Aytekin, “Patimiz belli, şu anki adıyla DEM Parti’ye oy veriyoruz. Yıllardır ailece şaşmadık, bundan sonra da şaşmayız. Kötü politikalar nedeniyle ilçemizde genç kalmadı, zaten sistemin istediği de buydu. Bu düzeni değiştirme umuduyla sandığa gidiyoruz” diye konuştu.

Gasp edilen iradeleri için yeniden oy kullanacaklarını söyleyen Remziye Kılıç ise, “Kendimize oy vereceğiz. Dep yurtsever bir ilçe, ilçenin bu yapısına sahip çıkmamız gerek. Gençlerimiz yurtdışına gitmesin. DEM Parti’ye oy vereceğiz, DEM Parti bizim partimiz. İrademizin peşinde olacağız” dedi. 

MA / Şilan Çil 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/233631