KARS- Taşımalı seçmen yoluyla seçim sonuçlarına müdahale edilen Kars’te siyasi partiler bir araya gelerek açıklama yaptı. Açıklamada, “Buradaki seçim ölü doğan bir seçimdir. Seçimin iptali için mücadelemiz sürecektir” denildi. 

İnsanlık tarihini baştan yazdıracak 500 bin yıllık keşif İnsanlık tarihini baştan yazdıracak 500 bin yıllık keşif

AKP ve MHP ortaklığı ile 31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi binlerce asker ve polisten oluşan “taşımalı seçmen” Kurdistan’ın il ve ilçelerine kaydırılarak seçim sonuçlarını etkiledi. 3 bin 842 taşımalı seçmenin getirildiği Qers’te, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Gelecek Partisi ile Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) adliye önünde bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı. 

Açıklamayı, siyasi partiler adına DEM Parti Qers İl Eşbaşkanı Seyfettin Gönel okudu. İktidarın, seçim öncesi, Qers halkının iradesine doğrudan kayyım atama hevesini devam ettirdiğini söyleyen Gönül, Qers adaylarının seçilme hakkına el konulduğunu söyledi. 

Önceki yıllarda belediyelere kayyım atayanların, bu kez de seçmenlerin iradesine kayyım atadığını ifade eden Gönel, “Bugün dini dilinden düşürmeyerek sömüren bu kişiler; Ramazan ayında olduğumuz bu günlerinde yemek yememekte ya da yemiyor görünmekte iken Allah katında günahının affı olmayan haklarımızı utanmadan yeme girişiminde bulunuyorlar” diye konuştu.

‘WAN HALKI YAPILAN ZORBALIĞA CEVAP VERDİ’

 Qers halkının gasp edilen hakkını yedirmeye asla izin vermeyeceklerini dile getiren Gönel, “Bizlere oy verenlere, onlar için çalışmaya, emek vermeye söz verdiysek, ilk sınavımız da oyları için mücadele olacaktır. Tüm emek demokrasi güçlerine, kanaat önderlerine de bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; zulme rıza da zulümdür ve haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Basın, iddia ettiklerimi açıkça sormalıdır ve kamuoyuna taşımalıdır. Haber yapmaktan korkmamalıdır. Her şeyi çalmayı; haksızlık etmeyi kendisine düstur edinenlere karşı susanlar bilmelidir ki bunlar doymazdır ve size de zulmedeceklerdir. Wan’da halkın zorbalığa verdiği cevap halkın iradesi karşısında putların nasıl kumdan kale olduğunu bir kez daha göstermiştir” dedi. 

‘ÖLÜ DOĞMUŞ BİR SEÇİMDİR’

Ardından konuşan CHP Qers İl Başkanı Ulaş Ulutaşdemir de, seçimler öncesinde taşımalı seçmen için birçok itirazlarda bulunduklarını ancak bir sonuç çıkmadığını dile getirerek, “ ‘Kış tatbikatı’ için 3 bin 800 kişi getirildiğini tespit ettik. Bu aynı zamanda kullanılan oyun yüzde 10’una denk geliyor. Diğer yerel seçimde partiler arasında fark yüzde iki iken, şimdi ise yüzde 10 seçmen kaydırılarak, seçimin kaderini etkilemiştir. Buradaki seçim ölü doğan bir seçimdir. Seçimin iptali için mücadelemiz sürecektir” şeklinde konuştu. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/238477