AMED ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İl Başkanlığı’nda haftalık halkla buluşma toplantısı gerçekleştirdi. Tanrıkulu kentin son zamanlardaki temel sorunlarına ilişkin yetkililere tepki dolu sözler yöneltti. Yenişehir Kayyımı’nın, 750 Milyon TL değerindeki arsayı, 90 Milyon TL’ye satmak istediğini kaydeden Tanrıkulu, yine kayyım belediyeciliği yüzünden kent sokaklarının pislik içinde olduğunu ve sinek istilası yaşandığını vurguladı. DEDAŞ’ın yurttaşa elektrik işkencesinin devam ettiğini dile getiren Tanrıkulu, THY’ye de seslenerek, kentin uçuş sayılarının artırılmasını istedi. 

“Kayyım 750 milyonluk arsayı 90 milyona satmak istiyor”


Diyarbakır’ın sorunlarının her geçen gün büyüdüğünü kaydeden Tanrıkulu “Bugün itibarıyla Yenişehir Belediyesi Kayyımının yaptığı bir ihale var. Bu ihale Hazine’den Yenişehir Belediyesi’ne devredilen bir arsa ile ilgili. Dokuzçeltik Mahallesindeki bu arsanın satışa çıkarılmasından mahalle sakinleri şikayetçi. Burada büyük bir rant var. 90 Milyon TL muhammen bedelle satılacak olan bu arsa, yaklaşık 700 Milyon TL değerinde. Nereden bakarsanız çok büyük bir rant. İnşaat Mühendisleri Odası ve kentin sivil toplum dinamikleri bu satışa karşılar. Ama kayyım belediyeciliği maalesef Diyarbakır’ın tüm varlıklarını talan ediyor. Biz bu olayın peşini bırakmayacağız ve üzerimize ne düşüyorsa yapacağız” dedi. 

“Kayyım belediyeciliği yüzünden kent sinek istilasında”


Diyarbakır’ın pislikten, kirden, çöpten ve sinekten geçilmediğine dikkat çeken Tanrıkulu “Zamanında ilaçlama yapılmadığı için durum böyle. Bugün Sur ilçesinde idik. Sokaklar çöp ve kir içerisindeydi. Sinek istilası var neredeyse bütün Diyarbakır. Kayyım belediyeleri ve büyükşehir belediyesi zamanında ilaçlama yapmadı. Diyarbakır bunu hak etmiyor. Ben belediyeyi göreve çağırıyorum. Kenti temiz tutun. Sineklere yönelik ilaçlamayı zamanında yapın” diye konuştu.  

Tanrıkulu “DEDAŞ’ın elektrik işkencesi sürüyor”

Diyarbakır’da elektrik işkencesi devam etiğini de dile getiren Tanrıkulu “12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi’nin elektrik işkencesiyle anıldığını hep ifade ettim. Şimdi de yurttaşlarımıza DEDAŞ’ın elektrik işkencesi var. Kolektif cezalandırma devam ediyor. Bir abone kaçak elektrik kullanmışsa bütün bir mahallenin elektriği kesiliyor. Ayrıca DEDAŞ çalışanları da büyük bir mobbing altında. Merkezde çalışanlara mobbing uygulanıyor. Emekleri sömürülüyor. Onlar da pasif direniş başlatmışlar. DEDAŞ işçilerinin yanındayız, mobbinge, emek sömürüsüne karşıyız. Onların yanında durmaya devam edeceğiz. DEDAŞ yetkililerine sesleniyorum. Çalışanlara emek sömürüsü yapmayın, onlara mobbing uygulamayın” ifadelerini kullandı.  
Diyarbakır’da sanayicileri, iş insanlarını ziyaret ettiğini, onların Diyarbakır’daki uçuş sayılarının azlığından şikayet ettiğini vurgulayan Tanrıkulu, şöyle devam etti. 

“Diyarbakır’a ayrımcılık yapmayın, uçuş sayısını artırın

“Ankara’ya, İstanbul’a insanlar bilet bulamıyor. Bulunsa da çok pahalı. Birçok insan cenazesine gelemiyor bu yüzden çünkü uçuşlarda yer yok. İş insanları Ankara’ya, İstanbul’a uçmak için yanı başımızdaki illere gitmek zorunda kalıyorlar. THY yetkililerine buradan sesleniyorum. Diyarbakır’a yeterli uçuş sağlayın. Bu kentin 2 milyon nüfusu var ve bu bölgenin merkezi durumunda. Diyarbakır’a ayrımcı uygulamalar yapmayın”

Editör: Hamza Özkan